Stavba domu není jednoduchá záležitost. Navíc jej postavit přesně podle vlastních představ, to je sen mnohých z nás. Pokud se rozhodnete převést přání ve skutečnost, přijde řada otázek: Zvládnete výstavbu svépomocí? Jakou stavební technologii zvolit? A jak zajistit, aby byl nový dům co nejméně energeticky náročný? 
Stavbu, u které je spotřeba energie tak nízká, že můžeme vynechat běžné topení bez toho, abychom omezili vlastní pohodlí, označujeme jako „pasivní“. Pokud chceme pasivní dům, měli bychom ho ideálně umístit do terénu a jednotlivé místnosti natočit dle světových stran. Dále bychom se měli zaměřit na stěnový systém, který pro výstavbu použijeme. „Pro výstavbu tohoto typu je ideální systém Maxplus. Jedná se o technologii využívající šedý extrudovaný polystyren, který je vynikajícím a odolným izolantem tepla, chladu i hluku a zajišťuje tak úsporu energie i nákladů na bydlení. Mezi přednosti tohoto systému patří snadná manipulace, rychlá stavba a cenová dostupnost. Jedná se o rozumný kompromis mezi klasickou cihelnou tvarovkou a lehkou dřevostavbou,“ radí Ing. Jiří Koudelka, manažer vývoje ze společnosti Izopol Dvořák.
Jak už bylo řečeno, systém Maxplus využívá tvárnice z pěnového polystyrenu, které jsou lehké a dokonale do sebe zapadají. Výstavba se proto obejde bez těžké mechanizace a zednických prací. Systém tak připomíná stavebnici pro dospělé, s jejíž pomocí si snadno postavíte dům svépomocí. Vyplněním betonovou směsí poté vzniká stěna s vnitřní i vnější izolací. Použitý materiál navíc umožňuje vytvořit štíhlou stěnu, která oproti klasické výstavbě šetří prostor a zbytečně nezmenšuje obytnou plochu. 
Další nespornou výhodou tohoto systému je i fakt, že u něj nemůže dojít k vrzání či dunění jako u lehkých staveb a nemusí se provádět silná dodatečná izolace jako u staveb zděných. „Bát se nemusíte ani tehdy, pokud bydlíte v záplavové oblasti. Polystyren je totiž díky své struktuře odolný proti vodě a při kontaktu s ní nemění své vlastnosti. Materiál mimo to nevytváří živnou půdu pro mikroorganismy, nehnije, neplesniví a netrouchniví,“ vysvětluje Ing. Jiří Koudelka.  
Základ energeticky úsporné stavby, bychom už měli, ale nesmíme samozřejmě zapomínat ani na další důležité skutečnosti. „Obvodové stěny domu jsou jen jedním z bodů, které tvoří obálku energeticky úsporné stavby. Pozorní musíme být také při návrhu střechy, oken či dveří. Ty by se měly co nejvíce přibližovat parametrům stěny,“ radí na závěr odborník ze společnosti Izopol Dvořák.
Zdroj: https://zena-in.cz/clanek/vystavba-domu-jako-skladani-stavebnice-jak-co-nejjednoduseji-postavit-dum-svepomoci  
 

3 Komentářů
  1. Kamila Novotná 8 měsíců ago

    Výstavba domu jako skládání stavebnice je fascinující. My jsme si s manželem svépomocí postavili náš dům. Na práci na stavbě jsem nás vybavila a koupila nové ochranné pracovní oděvy. Tyhle oděvy nám pomohli pracovat na našem domě a cítit se v bezpečí. Ještě nám chybí jen několik malých dodělávek a budeme mít hotovo.

  2. Tereza Poláková 9 měsíců ago

    taky stavíme dům svépomocí a nevím, jestli jsme si nevzali velké sousto. Máme teprve hotovou hrubou stavbu a já šílím, jak je všude kolem strašný bordel. Hromady materiálu, mezitím nářadí, tak manžel objednal alespoň krycí plachty z https://www.peplachty.cz/zakryvaci-plachty-eshop/ , takže všechno večer přikryjeme. Pak to nevypadá tak strašně 😀 .

  3. Kamila Novotná 11 měsíců ago

    Zajímavý článek o stavbě domu. Já mám starší dům po babičce a nedávno jsem si objednala firmu na výměnu oken a musím uznat, že jsem s výsledkem nadmíru spokojená. Montážníci provedli práci rychle a přesně. Nová okna jsou nejen moderní, ale také energeticky úsporné, což mi pomůže ušetřit na nákladech za vytápění.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account