Nižší nebo vyšší druhy rozchodníků jsou atraktivní ozdobou záhonů i květináčů. V nich porostou samostatně nebo spolu s jinými rostlinami. V záhonech se uplatní podle toho, do jaké výšky dorůstají – nižší v popředí a vyšší ve střední části záhonu. Osvědčilo se je umístit před pozadí z rostlin, které mají tmavší listy. Rozchodníky (Sedum), v poslední době označované i latinským názvem Hylotelephium, jsou nenáročné, dlouhověké a vděčné zahradní rostliny. Charakterizují je nejčastěji šedavé, měkké a dužinaté listy a zhrublé stonky. Jejich plochá soukvětí, nejčastěji růžová, bordó nebo bílá, s oblibou navštěvují motýli. Zároveň jsou lákadlem i pro včely a užitečný hmyz. Odřezaná soukvětí vydrží velmi dlouho i ve váze. Suchá soukvětí mohou být přirozenou dekorací záhonů během zimních měsíců. Velkou předností rozchodníků je, že se snadno rozmnožují – odřezky –, a kdykoliv si tak můžeme vypěstovat nové jedince.

 
Stanoviště
Výborně rostou na plném slunci a teplejším místě s dobře propustnou, písčitou nebo štěrkovitou půdou. Na vlhkých místech se jim nedaří. Obvykle dobře snášejí sluneční žár, vítr a méně kvalitní půdu. Mnohé druhy vyniknou i ve vegetačních nádobách, avšak za předpokladu vytvoření drenážní vrstvy na dně. Výborným místem pro rozchodníky jsou i štěrkové záhony, větší skalky a květinové zídky.
Výsadba
Rostliny vysazujeme během celé vegetační sezony, s kompaktním kořenovým balem. Přesazujeme je brzy na jaře nebo na podzim, po odkvětu. Místo výsadby dobře zvážíme, čím déle bude rozchodník růst na jednom místě, tím více bude mít soukvětí. Máme-li dostatek místa, vysadíme si více kusů z jednoho druhu na jeden záhon, lépe tak vyniknou. Každá rostlina by však měla mít kolem sebe dostatek místa, jen tak se ukáže v plné nádheře.

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account