Zachráněn před kolapsem: Jak pomoci diabetikovi v kritické situaci
„Musím to stihnou, zavírají v 11 hodin.“ S těmito slovy se loučil starší muž se svojí manželkou při odchodu z domova. Spěch vystřídá dlouhé čekání ve frontě. Najednou začal pociťovat slabost, hlad, roztřásly se mu ruce a polil jej studený pot.
Uvědomil si, že vyběhl jen „na lehko“ a jako poučený diabetik by měl mít vždy u sebe průkazku diabetika a něco sladkého pro podobné případy. Dopotácel se k židličce a rozepnul si bundu. Měl štěstí, že se v davu čekajících lidí našla odvážná paní, která se zeptala, zda je v pořádku. Muž začal ztěžka mluvit a přehrabovat se v peněžence, kde se snažil najít průkazku „Mám otevřít okno?“ Nabídl se pán čekají ve frontě. „Ano!“ Jenže stav se nelepšil a duchapřítomného pána napadlo zavolat na 155.
(D – dispečer, Z- zachránce)
D: „Záchranná služba, dobrý den“
Z: „Prosím Vás, máme tady pána, který je opocený a zmatený“
D: „Kde jste?“
Z: „Na poště v Roudničce“
D: „Na Hvězdě“?
Z: „Ano, ano. Je bledý a třese se.“
D: „Komunikuje s Vámi?“
Z: „Ano ale nerozumíme mu.“
D: „Je nějak zraněný, upadl, co přesně se stalo?“
Z: „Udělalo se mu špatně, sedí tady na židli. Moment, ukazuje mi nějakou průkazku z peněženky. Je tam napsáno Průkaz pro diabetika.“
D: „Sanitka už je na cestě. Výborně! Posaďte pana na zem, aby neupadl z té židle. Má on nebo vy u sebe nějaký sladký nápoj?
Z: „Nic nevidím, zeptám se. Paní z přepážky donese vodu s cukrem.“
D: „Dobře a pán vnímá, komunikuje?“
Z: „Ano, jen je zesláblý ale rozumí nám a přikyvuje. Voda je tady.“
D: „Stále Vás vnímá? Dejte mu skleničku do ruky a když ji udrží, tak ať se sám napije. Kdyby už nevnímal, tak mu nic nedávejte. Sanitka je na cestě.“
Z: „Drží jí a pije sám.“
D: „Dobře, sledujte ho. Záchranáři tam budou každou chvílí. Kdyby se cokoliv změnilo, tak znova zavolejte 155, ano?“
Z: „Ano, rozumím.“
D: „Sanitka je už u Vás, tak neshledanou.“
Z: „Jojo a děkuji!“
Záchranáři po příjezdu na místo pána zajistili a jeho stav se během chvíle zásadně zlepšil k plnému vědomí. Informuje posádku, že je diabetik na inzulínu, ráno moc nesnídal a spěchal na poštu než zavřou. Poděkoval přítomným zachráncům a sanitka jej odvezla k dalšímu vyšetření do nemocnice.
Postřehy k první pomoci:
-
- Zjistěte co nejvíce informací (Léčíte se na něco? Jste tady sám? Užíváte nějaké léky?).
-
- Pokud nejste svědci události – zjistěte co se přesně stalo (mechanismus „úrazu, stavu“).
-
- Jedná-li se o poruchu vědomí (mimo kolaps – mdlobu, kde pomůže zvýšení dolních končetin, čerstvý vzduch a stav se rychle upraví) volejte vždy 155 a jednejte podle pokynů dispečera.
- Postiženému v bezvědomí již nic nepodávej ústy!
Pro školené zachránce:
-
- Máte-li k dispozici glukometr (přístroj pro měření hladiny krevního cukru) tak jej využijte!
- Injekce první pomoci (HypoKit, Glucagen) mají u sebe někteří diabetici a aplikovat ji může instruovaný zachránce (učitel, rodinný příslušník).
Stáhněte si náš plakát „hypoglykémie“ – hypoglykemie_pdf . Šiřte a sdílejte s námi osvětu první pomoci, děkujeme! Každých 14 dnů vydáme nový “3 minutový” blog o první pomoci.
Zdroj foto:Pixabay.com