Měla jsem to štěstí na moudré babičky, které se rády dělily o své zkušenosti. Dá se něco z moudrosti našich babiček využít i v dnešní době, která je tak odlišná o časů, kdy vyrůstaly naše babičky?

V první řadě bych chtěla napsat, že se možná historie tak trochu vrací. Mé babičky byly z generace válečných (protektorátních) dětí. Teď se u nás sice přímo neválčí, ale válka zuří od nás téměř “na dohled” a každopádně ovlivňuje náš každodenní život, ať už rostoucími cenami pšenice, plynu a jiných komodit nebo přílivem válečných uprchlíků.

Co mi tedy babičky vyprávěly o svém dětství a dá se z toho vzít ponaučení do dnešních časů? Za protektorátu bylo mnoho potravin na příděl, což podporovalo černý trh, kde byly však ceny často nekřesťansky vysoké. Proto si rodiny snažily vypěstovat co nejvíc potravin samy, měly svoje slepice, když ne krávu, tak aspoň kozu, aby se nemusely tak spoléhat na příděly nebo černý trh (keťase).

Pochopila jsem, že strava našich babiček byla výrazně sezónní. Jedním z důvodů byla absence ledniček v mnoha válečných domácnostech, dále také omezenější zásobování oproti současnosti. Když si ale uvědomíme, jak kolísá cena potravin v závislosti na sezóně, je ekonomicky rozhodně výhodnější se stravovat podle aktuální sezóny. I v době, kdy máme ledničky a kamiony převáží zboží na vzdálenosti tisíců kilometrů.

Jedna babička mi říkala, že v podstatě ani nemuseli moc chodit do obchodu. Brambory měli svoje, mouku taky (umletou z vlastního obilí), maso (drůbeží, vepřové, hovězí), mléko, vajíčka, ovoce (jablka, hrušky, švestky). Do obchodu šli pro mýdlo, cukr a třeba pro cikorku (“pravá” káva byla luxusní drahé zboží).

Lidé byli prostě zvyklí jíst to, co zrovna v domácnosti je. I v současnosti mi přijde jako skvělé ekonomicky úsporné řešení vařit z toho, co dům dal. Prostě jít do obchodu až tehdy, kdy nejsem schopná uvařit z toho, co mám zrovna doma. Však to zná spousta z nás: když už je člověk v obchodě, koupí tamto a ještě tamto navíc a pak se mu jen protáčí panenky při placení u pokladny.

V dnešní době už si prostě nemůže spousta lidí dovolit ten “luxus” plýtvat potravinami. Dobrá hospodyně udělá i jídlo ze zbytků. Sice spousta lidí nad tím dříve za časů blahobytu ohrnovala nos, ale rostoucí ceny nás naučí si opravdu vážit jídla. Třeba moje babička mě učila ze včera uvařených brambor udělat knedlíky nebo šišky s mákem. Přece škoda staré brambory vyhodit.

Ano, inflace je nepříjemná. Ale aspoň nás naučí vážit toho, co máme, a zbytečně neplýtvat. Doporučuji web společnosti Zachraňme jídlo, kde je spousta užitečných tipů a rad.

Tagy:
7 Komentářů
  1. MartinaSoučková 2 roky ago

    Rozhodně je to pořád aktuální

  2. Lenka Hudečková 2 roky ago

    Za mě je to ANO, modrosti babiček, připadně našich maminek jsou stále trendy… co se týká receptů, úklidu, nakonec i vztahů 🙂

  3. Jaroslava Korpášová 2 roky ago

    Rozhodně ano, minimálně třeba jejich zkušenosti s hospodařením, vařením…

  4. Tereza Příhodová 2 roky ago

    O tom projektu Zachraň jídlo už jsem slyšela. Podle mě super nápad. Bohužel, dnešní doba je taková. Plýtvání je běžnou součástí našeho života. Spoustu věcí, o kterých píšete mi naštěstí předala moje máma, která právě zažila dobu, kdy se prostě muselo zužitkovat to, co šlo. No a vidíte v dnešní době to vlastně i celkem přijde vhod. My se právě už nějakou dobu snažíme šetřit kde to jen jde. Nejen co se týče potravin. Teď jsme například řešili vytápění, protože plynem už při těch dnešních cenách prostě topit nechceme (a za chvíli bychom si to stejně ani nemohli dovolit) Původní plán byl koupit si krbová kamna a topit dřevem. Z toho ale nakonec sešlo. Ukázalo se totiž, že tepelná čerpadla vzduch-voda – https://mastertherm.cz/sortiment/tepelna-cerpadla-vzduch-voda/ jsou z dlouhodobého hlediska mnohem lepší volba. Známí to mají už několik let, tak jsme se o tom bavili a ty úspory jsou u takového TČ prý neskutečné. No, uvidíme příští rok. Všem vám přeji ať tuto zimu zvládnete. 🙂

    • Author
      ŠárkaMariana 2 roky ago

      No jo, musíme si nějak poradit 👍 Využít zkušenosti a moudrost starších generací, ale zapojit i vlastní hlavu a kreativitu…

  5. Kristýna Štírová 2 roky ago

    Já si myslím, že moudrost našich babiček je tak nadčasové téma, že se určitě vyplatí je poslouchat. Ale zase ne neposlouchat nekriticky. Jako zase na druhou stranu tu máme rok 2022 a mojí babičce je třeba přes osmdesát. Ale je pravda, že někdy ta babská rada přijde fakt vhod. Třeba když jsme vybírali na https://www.nejsvetla.cz/ osvětlení do bytu a babička prostě věděla, jaká světla budeme potřebovat. 😉

  6. Author
    ŠárkaMariana 2 roky ago

    Odkaz na web Zachraň jídlo, kde se mimo jiné můžete dozvědět informace o aktuální akci Září proti plýtvání: https://zachranjidlo.cz/

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account