154

Pepřince neohromují velikostí, nezdobí je ani pestré květy. Jejich hodnota spočívá v unikátních listech, které najdeme v rozmanité škále tvarů, textur a decentních odstínů. Některé variety možná působí trošičku zastarale, protože je známe už z babiččiných oken. Jiné patří k horkým novinkám a hodí se do moderního interiéru. Své oblíbence si vybere každý.
Pepřinec, latinsky Peperomia, volně roste převážně v Jižní Americe. Jde o čistě okrasnou stálezelenou rostlinu, kterou pěstujeme v domácích podmínkách, vytápěných sklenících a zimních zahradách, a to buď běžně v květináči, nebo v teráriu.

Vyhovuje jim polostín nebo plné světlo bez přímých slunečních paprsků. Od dubna do září aplikujeme hnojivo pro pokojové rostliny.

Rostliny dorůstají relativně pomalu a zřídkakdy vyžadují více jak jedno přesazení. Květináč by neměl být příliš velký. Pepřince dobře rostou i v mělkých nádobách.

Rostliny mají rády teplo. V přetopených místnostech rostliny nemlžíme, ale postavíme je na vrstvu štěrku s vodou, aby se zvýšila vzdušná vlhkost.

Správné množení

Starší rostliny někdy ztrácejí na půvabu. Opravíme je sestřižením nebo si vypěstujeme rostlinu novou. Snadno to jde vrcholovými řízky. Většinu pepřinců můžeme množit i listovými řízky, dělením trsů či růžicovými odnožemi. Optimální pro množení je jaro a podzim. Jemný kořenový systém rostlin vyžaduje kyprý substrát.
 

 Pepřinec | Peperomia argyreia pěstování - ČESKÉSTAVBY.cz
Pepřince bez pepře – Abecedazahrady.cz
 
Různé odrůdy pepřince

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account