Vánoční hvězda, neboli pryšec nádherný, má nálepku nejjedovatější vánoční rostliny. Je to pryšec a všechny pryšce při poranění roní mléko. Latex obsahuje saponiny a diterpenoidy. Tyto látky lokálně dráždí tkáně.
Jedovatost pro psa či kočku je ale malá. Latex dráždí kůži, která zčervená a svědí, když se dostane do oka, může způsobit zánět spojivek a při sežrání podráždí sliznice, takže vyvolává zvracení nebo nadměrné slinění, málokdy i průjem.
Ovce může dokonce sežrat celou vánoční hvězdu bez jakýchkoliv potíží a podobné to bude u králíků. U laboratorních králíků se ani nepodařilo vyvolat kožní či oční reakce na latex a potkani zůstali zcela zdraví i při krmení vysokými dávkami latexu.
Pokud domácí zvíře okouše nebo sežere vánoční hvězdu, není proto žádný důvod k panice. Pravděpodobně se mu vůbec nic nestane a pokud ano, malé podráždění latexem samovolně odezní. Úporné zvracení, které by nereagovalo na hladovku a hrozilo dehydratací a potřebovalo zásah veterinárního lékaře, je po styku s vánoční hvězdou velká vzácnost a nic vážnějšího zvířeti nehrozí.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account