echmeaTahle krásná bromélie je čas od časů právě v tuto dobu k sehnání v květinářství a někdo neznalý si ji může klidně splést s pověstným tchýniným jazykem. Její listy mají totiž téměř nachlup stejný potisk. Ovšem tak krásně a něžně, jako bromélie, tchýnin jazyk kvést neumí. Navíc echmea (nebo též aechmea) je nesmírně zajímavá rostlina pro pěstování.
Můžeme ji zalévat do květináče, ale také do listové růžice.
A pro pěstování je právě echmea jednou z nejjednodušších bromélií a odměnou nám může být až metr široká a 60 cm vysoká rostlina.
Květ vydrží několik měsíců
Zdá se téměř věčná, nejen proto, že květ vydrží několik měsíců. Kvete sice až ve stáří 2 -3 let, ale její květ vydrží neskutečně dlouho. Tím však veškerá paráda končí, protože začíná nový cyklus. Stará odkvetlá rostlina se postupně stáčí a umírá. Místo ní je však již odrostlá odnož, která by pro úspěšné pěstování měla mít alespoň poloviční velikost své matečné rostliny, a s ní jde celý koloběh dál. Za další zhruba dva roky bude kvést i ona.
Světelné podmínky:  přímé světlo až polostín
Echmea snáší i přímé světlo. Od přílišného slunečního letního žáru ji však musíte maličko odstínit, jinak ji slunce nevadí. Její nároky nejsou velké a dobře roste i v polostínu. Roste v jižních i severních tropech v Americe a je tedy zvyklá jak na přímý sluneční svit, tak na zastínění, protože tzv. parazituje na stromech.  Dokáže růst bez zeminy přichycená na kmenech tropických stromů podobně jako mnoho jiných druhů bromélií. 
Takže ať jí dáte do jakékoliv výšky za jakékoliv okno, bude jí dobře. Ve svých domovinách je čas od času trošku obtížným plevelem, který se díky své houževnatosti, teplému klima a dostatku dešťových srážek spokojeně usazuje rostoucí na okapech nebo na telefonních sloupech.
Teplota:  absolutně nenáročná
S teplotou okolního prostředí si vůbec nemusíte lámat hlavu. Echmea snese běžnou pokojovou teplotu, pouze v zimě by neměla překročit 16 °C.
Vlhkost:  vlhkost kam se podíváš!
Bromélie vynikají jednou nádhernou a zajímavou vlastností.  Protože často roste bez půdy, musela si rostlina najít svérázný způsob, jak přijít k živinám. Její listová růžice tak tvoří ve svém středu pevnou nádržku, ve které se zadržuje dešťová voda. Tu bychom měli pro zálivku do listů používat také, je měkká. Mimo jiné i různé spadané listí nebo drobní mrtví živočichové pak rostlině poskytnou i potřebné živiny. Je to skromná kráska a my ji doma určitě potěšíme tím, že ji čas od času zalijeme do listové růžice. Zalévat můžeme i do květináče a vhodné je i pravidelné rosení. Bromélie si prostě způsob, jakým získává vlhkost, nevybírá. Umí všechno. Jen je vhodné občas (cca jednou za tři týdny podle toho, kolik se vypaří) vodu v růžicovém kalichu vyměnit, aby nedošlo k uhnívání rostliny.
Hnojení: Každé dva týdny hnojivem na zelené rostliny nebo speciálním hnojivem pro bromélie.
Kdy znovu pokvete?
bromelie echmeaBromélie se svou rozkvetlou krásou chlubí jen jednou za život. V přírodě trvá několik let, než rostlina přirozeně vykvétá, my ji v domácích podmínkách můžeme pomoci několika způsoby. Musíme ovšem pamatovat i na to, že tím své bromélii v podstatě zkracujeme život, protože po odkvětu odumírá.
Na urychlení květu se hodí pouze rostliny opravdu dobře živené, potom pomáhá, když do zálivky přidáte malé množství síranu hořečnatého nebo pod rostlinou budete skladovat zrající jablíčka – etylen ze zrajících jablek urychlí impulsy ke květu.
Rozmnožování: z dceřiných odnoží
Když bromélie po několika měsících krásného květu odkvete, pomalu usychá a odumírá. V tuto chvíli jsou však kolem její růžice již připraveny dceřiné růžice. Ty jsou svěží a pevné a připravené pro další pěstování. Od mateřské rostliny je odstraňujeme ostrým nožíkem i s jejich kořínky. A můžeme sázet! Zeminu mají bromélie raději kyselejší s obsahem rašeliny nebo písku pro její provzdušnění.
TIP: Bromélie je velmi vhodná pro pěstování v hydroponii.
Škůdci: mšice
Bromélie na škůdce netrpí nijak výrazně. Snad více si jí všímají mšice, které rády sají na spodních stranách listů a tak způsobují jejich zkroucení. Bojujeme proti nim obvyklými přípravky.
Pokud se potkáte s tím, že rostlině hnědnou okraje listů, je na vině nejspíš příliš chladný vzduch v místnosti.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account