Šetříte každou korunku? Vyzkoušejte tyto domácí čisticí prostředky
Patříte mezi ty co šetří každou korunku, tak tento článek je tady pro Vás.
Domácí čistič skel a oken
Potřebujeme 1/4 šálku octa, 1/4 šálku lihu, 1 lžíci škrobu, 2 šálky teplé vody a nádobu s rozprašovačem. Suroviny dáme do nádoby a dobře promícháme. Poté používáme k běžnému čistění oken, zrcadel a skel tak, jak jsme zvyklí u prostředků na okna.
Domácí prostředek na nádobí
Na 500 ml čisticího prostředku na nádobí potřebujeme 1,5 hrnku horké vody, 1/2 hrnku tekutého olivového mýdla (stačí nastrouhat si 50 g olivového mýdla a nechat rozpustit ve vodě), 1 lžíci octa, 1 lžičku sody na praní a pár kapek esenciálního oleje. Všechny ingredience smícháme, zalijeme horkou vodou a počkáme, až se spojí. Směs necháme vychladnout, občas ji promícháme a nalejeme do prázdné lahve od jaru či jiného prostředku na mytí nádobí. Pokud by se stalo, že by směs příliš ztuhla, můžete ji zahřát a rozředit vodou.
Domácí čistič odpadu
Pokud kupujeme v drogerii čistič odpadů, pořizujeme si jeden z nejhorších jedů, které jsou určeny k použití v domácnosti. Přestože jde o vysoce toxické prostředky, pořídíte je běžně za několik desítek korun. Na ucpaný odpad ale můžeme použít i mnohem jednodušší prostředky. Pokud chceme provést jen běžnou, nebo preventivní údržbu odpadu, stačí, když smícháme půl hrníčku kuchyňské soli se čtyřmi litry horké, nikoliv však vařící vody a směs nalijeme do odpadu. V případě, že je odpad již neprostupný a voda nám například z dřezu neodtéká, nasypeme do něj půl hrníčku sody a zalijeme stejným množstvím octa. Dojde k chemické reakci, která rozloží mastné kyseliny a promění je v mýdlo a glycerin. Odpad se rázem uvolní a po cca 15 minutách jej ještě zalijeme vařící vodou. Tyto metody se z hlediska bezpečnosti rozhodně nesmí kombinovat s běžně prodávanými prostředky, protože nikdy nevíte, jak se sebou budou jednotlivé látky reagovat.
Domácí čistič na nerezové povrchy
Nerezové povrchy jsou v domácnosti jistě krásné, ale jak známo, z hlediska udržování velmi nepraktické. Je na nich vidět každý otisk, každá šmouha i kapka vody. Aby se vám povedlo nerezový povrch hezky naleštit, nemusíte kupovat žádné speciální prostředky, ale skvělou službu udělá také olivový olej. Vše, co je z nerezu, stačí nejdříve nahrubo očistit hadříkem a druhým hadříkem napuštěným olivovým olejem pak vyleštit. Spokojeni budete nejen při pohledu na nerezovou lednici, sporák či dřez, ale také při pohledu na své ruce, protože je olivový olej krásně vyživí. A co je nejlepší? Že po mastnotě není ani památky.
Domácí čistič toalety
Toaletu si snadno vyčistíme tak, že do WC mísy nasypeme jedlou sodu a zalijeme octem. Necháme vše vybublat, pár minut působit a poté mísu klasicky vymyjeme štětkou. Soda odstraňuje vodní kámen a zároveň pohlcuje pachy. Vzhledem k tomu, že nezatěžuje životní prostředí a je zdravotně nezávadná, je ideálním pomocníkem pro úklid domácnosti. Stojí pár korun a seženeme ji v každé drogerii. Pokud byste chtěli toaletu trochu provonět, přidejte do směsi několik kapek aromatického oleje. Nejlepší jsou olejíčky s antiseptickým účinkem, tedy s vůní pomeranče, tea tree, levandule, nebo skořice.
Univerzální domácí čistič
Univerzální antibakteriální čistič, který je možné použít snad na všechno, se vyrábí velmi jednoduchým způsobem. Potřebujete k tomu pouze ocet a pomerančové slupky. Slupky z pomerančů dáme do zavařovací sklenice, zalijeme octem a necháme asi 3 měsíce louhovat. Dvakrát týdně bychom měli sklenici protřepat. Jakmile jsou pomerančové slupky naloženy dostatečně dlouho, přelijeme výluh přes sítko do lahve s rozprašovačem. Pak už můžete čistit, co vás napadne – povrchy koupelny, kuchyně atd. Díky pomeranči prostředek krásně voní, slupky totiž do sebe octový zápach natáhly.
Zdroj foto: Pixabay.com