Tulipány jsou nejvznešenější ozdobou jarních záhonů i kytic. Můžete je pěstovat v odrůdách s květy nejrůznějších tvarů a barev, až oči přecházejí. Jak je vysazovat, množit a jak se o ně starat, aby do krásy rozkvetly každým rokem?
Tulipán patří mezi nejpěstovanější a druhově nejbohatší cibuloviny na celém světě. Původní botanické druhy pocházejí ze západní a střední Asie (od oblastí západní Číny, přes Afghánistán, Írán, Irák až po Kavkaz), odkud se některé druhy postupně rozšířily i do jihovýchodní Evropy – na Balkán a do Řecka. Několik endemických (jinde na světě se nevyskytujících) druhů najdeme i na Kypru a Krétě. Pěstovány byly již ve staré Číně…
Pěstitelé dělí tulipány na dvě základní skupiny – botanické, tj. původní přírodní druhy, a zahradní tulipány. Zahradní tulipány se pak dále třídí podle různých kritérií (velikost rostliny, doba květu, tvary a barvy květů a dalších) do mnoha dalších skupin, z nichž si určitě vybere i ten nejnáročnější pěstitel. Známe například jednoduché rané tulipány, plnokvěté ranné, Darwinovy tulipány, liliokvěté tulipány, střapaté tulipány, jednoduché i plné pozdní tulipány a mnohé další.
Velikost rostlin i s květy se pohybuje kolem 10–80 cm a květy jsou téměř ve všech možných barvách a jejich kombinacích, které najdou uplatnění jak ve velkoplošných parkových výsadbách, tak na menších zahradních záhonech nebo skalkách.
-
Tulipány vyžadují slunné stanoviště s propustnou, výživnou, neutrální až mírně kyselou (pH 6–7) hlinitopísčitou půdou. Prospěje jim i dostatečná výživa (viz níže).
Záhony by měly být zryté do hloubky 20–30 cm, aby byla půda pod rostlinami dostatečně vzdušná a propustná.
Cibule sázíme na záhony (podle počasí) koncem září a během října.
Podle odrůdy a velikosti cibule je vsazujeme asi 8–15 cm hluboko a asi 10–20 cm od sebe.
Pozor na příliš časné výsadby!
Tulipány koření poměrně rychle a do začátku zimy se spolehlivě ujímají. Ačkoliv se cibule tulipánů objevují na trhu již na začátku léta, dřívější výsadba než v uvedeném termínu se nedoporučuje, rostliny by mohly vyrašit ještě na podzim a nemusely by pak zimu přežít, nebo by byly na jaře velice oslabené.
Tulipány vyžadují hnojení
Pro zakořenění a první fázi jarního vývoje a růstu získávají rostliny živiny ze staré cibule, která postupně odumírá a místo ní se vytváří nová a několik cibulek dceřiných (tzv. brut), jimiž se tulipány rozmnožují. Poté, co jsou živiny ze staré cibule vyčerpané, potřebují rostliny pro zdravý vývoj a kvetení dostatek živin v půdě.
-
Ideální je připravit na podzim před výsadbou pro záhony výživnou kompostovou zeminu ve směsi s pískem v poměru 5:2.
Do země můžeme vpravit i vhodná pomalu rozpustná hnojiva či proleželý kompost či zkompostovaný hnůj, čerstvý je ovšem nevhodný (na trhu jsou speciální hnojiva pro cibuloviny i granulovaná organická hnojiva, která podobně jako pravý hnůj prospívají i půdě).
Pokud máme záhony s tulipány již založené, hnojíme je od jara pravidelně zálivkou asi jednou za 14 dní plným hnojivem či tekutými slepičinci.