Měsíček lékařský
Další z bylinek, která se hojně vyskytovala v zahrádkách našich babiček a kterou já osobně mám tak nějakou spjatou s letními prázdninami.
Přitom příznivé účinky Měsíčku jsou známy již od 12. století.
Při vnitřním užívání můžeme měsíček lékařský doporučit na problémy se žlučníkem, s játry a s trávící soustavou. V této oblasti působí na různá onemocnění jater i na infekční žloutenku a pití měsíčkového čaje čistí krev. V oblasti trávení je účinný proti průjmům, zánětům tlustého střeva nebo vnitřním parazitům. Doporučit ho můžeme také na záněty trávícího ústrojí a vředy. Celkově harmonizuje trávení.
Ženy trpící silnou menstruací a menstruačními bolestmi jej mohou vyzkoušet na jejich zmírnění. Rovněž působí proti křečím nebo zlepšuje krevní oběh. Dokonce může pomoci od vysokého krevního tlaku, což se odrazí i v kondici vašeho srdce. Měsíček obecně působí na záněty v těle a špatně se hojící rány. Proto ho můžete využít i jako kloktadlo, pokud trpíte zánětem v ústní dutině. Je účinný také na záněty očí a uší. Měsíček lékařský je de facto přírodní antibiotikum, která v našem organismu působí antisepticky a potlačuje vznik i rozvoj nebezpečných bakterií. Je prevencí před vznikem nádorů – dělohy, prsou nebo v trávícím ústrojí.
Měsíček lékařský můžete vyzkoušet i zevně. V tomto případě je vhodný na urychlení hojení pooperačních jizev, omrzlin, spálenin, ekzému či akné, plísní, podlitin, popraskané kůže, řezných ran nebo hemeroidů. Blahodárně působí na pokožku, která je poškozená. Můžete ho použít dokonce i na hnisající rány nebo na bércové vředy. Měsíček totiž obsahuje rostlinná antibiotika, tak zvané fytoncidy, které potlačují vznik bakterií a plísní na pokožce.