Není zánět jako zánět. O některých dobře víme, protože nás více či méně znatelně trápí – jsou většinou takzvaně akutní a můžeme je cíleně léčit. Jiné, především ty chronické, bývají skryté, dlouhodobě nám mohou ubírat sílu, přidávat kila a ničit psychiku.

Kontryhel

Tak přesně toto byla jedna z bylinek, kterou jsme pravidelně jako žáčci základní školy chodívali sbírat spolu s družinou, sušili jsme jí pak ve třídách a ti nejlepší sběrači byli na konci školního roku po právu odměněni. Dnes mám dojem, že se od těchto “aktivit” na školách dávno odpustilo, což je docela škoda.

Ve středověku se věřilo, že tato trvalka dokáže proměnit kov ve zlato, a důležitá byla prý i jeho role při výrobě elixíru mládí. Dnes se kontryhel obecný užívá k přípravě tonika či nálevu, jejichž účinky sice nejsou takto zázračné, ale zato velmi užitečné pro nemocné.

Silně působí proti různým formám zánětů po těle (v dýchacím, trávicím, močovém i pohlavním ústrojí), bojuje proti bakteriálním i virovým nákazám.

Podporuje plodnost a ulehčuje porod, upravuje menstruační cyklus a potlačuje nežádoucí projevy klimakteria. Je tedy účinným lékem na záněty a jiné obtíže především ženských reprodukčních orgánů. Dále pomůže při hojení ran i redukci hmotnosti, zlepší zažívání, a navíc podpoří i kvalitu vlasů a pleti.

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account