BETONOVÉ MISCE sluší přírodní dekor


Je krásná, je minimalistická a hodí se do každého stylu bydlení. I když to tak nevypadá, je snadné ji vytvořit.
Dnes je volný den, hurá! Jako stvořený pro tvoření… J to se nám to sešlo… ta písmenka, myslím. Čeština je vůbec krásný a bohatý jazyk. A to je dobře.
Když je dnes volno, můžeme si hrát…  budeme tvořit z betonu. Říká se mu „surový“, přitom z něj lze vyrobit květináč, misku nebo vázu, která minimalisticky zařízenému pokoji dodá neopakovatelnou atmosféru mírnosti a klidu.
Můžete začít pracovat na své betonové misce. Začít proto, protože ji dnes určitě nedokončíte. Protože musí dlouho schnout. Klidně i tři dny a více. O to více (zase ta shoda slov) se na ni budete těšit.

Já osobně nemám beton moc ráda. Ani neumím pořádně vysvětlit, proč. Ale je moderní, nenáročný, trvanlivý a vyrábějí se z něj dokonce i šperky. Věděli jste, že patří mezi materiály, s nimiž se provádějí tzv. kreativní malby pokojů? Ale o tom třeba jindy. Teď jdeme na tu misku. Stvořila ji úžasná fotografka Ája Kamasová (fotoreportérky.cz), která udělala i všechny snímky.
Budete potřebovat:

Sypkou betonovou směs (koupíte ji již hotovou ve stavebninách nebo v hobby marketech a jen ji smícháte s vodou, my jsme použili tu na potěry, ale prodává se i tzv. hobby beton) * lavor, ve kterém budete směs míchat * starou lžíci, kterou budete směs míchat * dvě misky – jednu větší a druhou menší, která se do té větší vejde tak, aby alespoň 2 cm po obvodu zůstaly volné – to jsou šablony pro váš výtvor * olej, kterým v tenké vrstvě obě misky potřete * využijete i gumové rukavice
Jak na to? 
1. Nejdříve si do lavoru nasypte betonovou směs a pořádně ji propracujte, aby byla sypká a nezůstaly v ní žádné hrudky. Pak k ní postupně přidávejte vodu, až vznikne „tak akorát“ tuhá hmota. Čím bude hmota tekutější, tím déle vám bude konečný výtvor schnout. Příliš hustá směs se zase špatně nanáší. Směs dobře promíchejte – můžete použít i ruční mixér, ale předem si lavor raději obalte igelitem. My jsme promíchávali hmotu nejprve lžicí a potom ručně (samozřejmě v rukavicích).

2. Větší misku zevnitř a menší zvenčí potřete zlehka olejem, abyste svůj výtvor snadno z těchto „šablon“ vyjmuli.
3. Teď si raději opět nasaďte rukavice, protože budete dávat hmotu do větší misky. Naplňte misku maximálně do 2/3.
 
4. Přesně do středu misky, do betonové směsi, zatlačte menší misku. Pozor, abyste ji nepřitiskli až dolů, nechte aspoň 3 cm tlusté dno. Může se stát, že bude miska „neposedná“ a bude se pomalu vysunovat ven. Trpělivě ji vždy zatlačte zpět. Nebo do ní vložte pár kamínků, abyste ji zatížili.

5. Na suchém a teplém místě nechejte beton pořádně zatvrdnout. Nespěchejte, dejte mu čas. Čím déle může schnout, tím pevnější pak bude.
6. Po zatvrdnutí vyjměte nejprve menší misku a pak opatrně betonový základ z větší misky. Máte hotovo.
     
Pozn.: Pokud se vám při schnutí v misce vytvořily bubliny, vůbec to nevadí. Naopak je to spolu se specifickou strukturou betonu další přirozená ozdoba vašeho výtvoru.

 Tento návod vyšel v magazínu Paní domu 3/2018 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account