Francovku značky Alpa začal Josef Veselý vyrábět v roce 1913 ve vlastní továrně na chemické a kosmetické přípravky v Brně – Králově Poli. Ochrannou známku Alpa si dal zaregistrovat 22. června 1913, receptura je dodnes stejná: jde o alkoholický roztok éterických olejů, silic, vonných látek ze čtrnácti bylin a přírodního mentolu z máty, a je podobně tajná jako třeba složení bylinného likéru Becherovka.
Osudy grafika i Alpy jsou dobře zmapované: francovka přežila obě světové války a na základě znárodňovacího dekretu se od 1. ledna 1948 přestěhovala do Velkého Meziříčí. Tady totiž byla regionální firma podobného zaměření, kde se vyráběly vonné mořské houby a jemné voňavky, zkrátka podobný sortiment, jako měla společnost Alpa. Dnes jde o rodinnou firmu, kde pracuje sedmdesát zaměstnanců a na Vysočině byste prý jen těžko našli podnik, kde to voní příjemněji. Kromě francovky se tu vyrábějí masážní gely, pleťové vody a opalovací krémy, balzámy na rty, kolínské vody a další kosmetické přípravky.
 
Na jednu otázku ale hledá Alpa odpověď už více než sto let: jak vlastně název vznikl? Traduje se, že s rakouskými Alpami nemá nic společného a prý jde o složeninu začátečních písmen Aloise Palečka, jenže se neví, kdo to byl. Nejčastější verze uvádí, že šlo o jednoho ze společníků firmy nebo člena rodinného klanu Veselých.

Dodejme, že se neví ani to, jak se Alpa dostala do filmu Ať žijí duchové a do rukou herce Jiřího Sováka alias rytíře Brtníka z Brtníku. Dnes by šlo o hodně draze zaplacený product placement, tehdy mohlo jít o docela obyčejný žertík, vymyšlený během natáčení. Vzpomínáte, jedním z míst, která se ve filmu objevila, byl hrad Krakovec.

Co ještě byste měli vědět o francovce Alpa?

    K popíjení se vážně nehodí, výrobce zdůrazňuje její dezinfekční a antiseptické účinky, příjemný chladivý efekt a podporu zdravého prokrvení kůže. Je určena převážně k zevnímu použití, ke vtírání do pokožky, k masážím a na obklady nebo přísada ke koupelím, využívá se také ke kloktání a jako mírný dezinfekční prostředek.
    Když rozrůstající se závod potřeboval nové prostory, byla vyhlášena architektonická soutěž. Návrh nové reprezentativní budovy pocházel od architekta Bohuslava Fuchse, firma se do ní přestěhovala v roce 1938. Dnes je začleněná v administrativním komplexu na Palackého třídě 916/158 v Brně.
    Za první republiky měla Alpa dobře zpracovanou reklamu a využívala i známé osobnosti. Například první československý prezident T. G. Masaryk dostal k 80. narozeninám dárkovou kazetu vyloženou kůží z antilopy se třemi lahvičkami francovky a písmenem A z ryzího zlata.
    Ostatně známé tváře používají masážní výrobky z velkomeziříčské továrny i dnes, Alpou to voní například v kabinách hokejistů Sparty Praha, Komety Brno nebo v Třinci.
0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account