Zvířetice jsou zřícenina renesančního zámku přestavěného z původního gotického hradu nad vesnicí Podhradí asi dva kilometry jihozápadně od města Bakov nad Jizerou v nadmořské výšce 250 metrů. Při dobrém počasí je vidět i z rychlostní silnice spojující Mladou Boleslav s Turnovem. Od roku 1967 je zřícenina zámku chráněna jako kulturní památka.

Naposledy jsme zde byli před třemi lety s naší malou vnučkou, která si výšlap lesem k hradu užila.

Hrad byl založen asi v prvním desetiletí 14. století Markvarticem Zdislavem, synem purkrabího Pražského hradu Havla z Lemberka a jeho manželky blahoslavené Zdislavy. Zdislav, který se psal stále z Lemberka, se v pramenech objevuje v letech 1273 – 1318. Jeho synové Heřman a Markvart se již psali po novém rodovém sídle Zvířeticích.

Zřícenina Zvířetic dostala nejprve pozdně gotickou úpravu, v době renesance byla přestavěna na opevněný zámek s barokními prvky. Zkázu panského sídla způsobil požár roku 1720, ze kterého se již nevzpamatoval. Dnešní podoba zříceniny, jehož dominantou je napůl zachovalá válcová věž, dotváří neopakovatelné romantické panorama údolí řeky Jizery.

Hrad je volně přístupný mimo hlavní turistickou sezónu. V červenci a srpnu je v režimu stálých prohlídek s průvodcem.

Vyhlídková věž nabízí výhled na údolí Jizery a nedaleký vrch Brejlov.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account