Místo, které málokdy vynecháme, pokud do města zavítáme, je areál místního zámku.

Zámek Poděbrady je velká dominantní stavba lázeňského města Poděbrady, která vznikla přestavbami původního hradu postaveného Přemyslem Otakarem II. Nyní je součástí městské památkové zóny.

Je zde umístěna expozice – Památník krále Jiřího z Poděbrad. Tu nalezneme v bývalé hradní kapli a rodné síni krále Jiřího, na druhém nádvoří zámku. Přibližuje osobnost tohoto významného českého panovníka, jeho dobu a zejména diplomatickou činnost, směřující k zachování míru mezi národy. Kromě dobových písemností jsou zde vystaveny hmotné předměty z doby jeho panování – pečetě a mince, středověké archeologické nálezy a ukázky umění doby poděbradské. Součástí Památníku je i stálá výstava “Bohuslav Schnirch a jeho pomník krále Jiřího”, doplněná originálními modely a bohatou dokumentací. Přístupna je i podzemní klenutá středověká prostora s lapidáriem a dřevěnými monoxyly z 10. století.

Já vás nyní ovšem chci pozvat na první nádvoří tohoto zámku.

Začátkem května roku 2014 se zahrada poděbradského zámku proměnila v ateliér pod širým nebem. Studenti několika uměleckých škol z celé republiky zde tvořili „Srdce Evropy“.

Osmadvacet velkých originálních srdcí je přesně tolik, kolik je členských států Evropské unie. Návrhy, jak jednotlivou zemi nejlépe výtvarně charakterizovat, schvalovalo vždy velvyslanectví konkrétního státu. Mladí výtvarníci se pak chopili štětců a akrylových barev a schválené návrhy přenesli na otočná sklolaminátová srdce o rozměrech 122 × 135 cm z dílny Josefa Jelínka.

17. května 2014 byla Srdce Evropy slavnostně odhalena v lázeňském parku před nádražní budovou a poté se přestěhovaly na nádvoří poděbradského zámku.

Za povšimnutí jistě stojí i místní rozárium, kde kvetou růže vlastnoručně zasazené českými a slovenskými hereckými osobnostmi.

Byla by velká škoda toto místo minout.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account