Česká vodácká klasika, nejnavštěvovanější řeka splavná pod Lipnem po celý rok. Řeka příjemně teče krajinou a zkouší zručnost kormidelníků v četných peřejkách, které však nepřekročí obtížnost WW I. Na jezech jsou vorové propusti, které zaručují sjízdnost a oživují plavbu.
Nejdelší česká řeka je 430 km dlouhá, plocha jejího povodí činí 28 090 km2. Vltava má dvě pramenné větve, přičemž za hlavní z nich je považována tzv. Teplá Vltava, jež pramení na Šumavě, na východním úbočí Černé Hory, v nadmořské výšce 1 172 m n. m. Prvních několik kilometrů se říčka nazývá Černý potok, pod obcí Borová Lada pak přebírá název Teplá Vltava. Druhou pramennou větví je tzv. Studená Vltava, pramenící v Bavorsku a překračující české hranice u obce Haidmühle. Od soutoku Teplé a Studené Vltavy poblíž obce Chlum v Mrtvém luhu se řeka nazývá již jen Vltavou.
Oblíbené vodácké úseky na Vltavě (pro kajaky, kanoe a rafty)
    horní: Borová Lada – Polka: nepodléhá rezervačnímu systému, ale je možné jej splouvat pouze od 15. 3. do 31.5. mezi 8 a 18 hodinou. Obtížnost WW II-I (závisí na stavu vody, 8 km)
    horní: Lenora – Polka – Soumarský most: nepodléhá rezervačnímu systému, splouvání pouze od 15. 3. do 31.5. mezi 8 a 18 hodinou. Obtížnost WW I – ZWC+ (18,5 km)
    horní: Soumarská most – Nová Pec: nutná registrace dle rezervačního systému NP Šumava. Splouvá se od 1. 5. do 31. 10. Trasa cca 26 km, řeka líně meandruje, rychlost plavby dle vodního stavu 5 – 7 hodin. Obtížnost ZWB – ZWA
    střední: Lipno II – Boršov nad Vltavou, WW I (70 km, min. 4 dny plavby)

 
Výlet na vrchním toku: Soumarský Most – Nová Pec (zvládnou i začátečníci)

Jednodenní výlet na vrchním toku Soumarský Most – Nová Pec, kde Teplá Vltava protéká panenskou šumavskou přírodou, společnost vám budou dělat ledňáčci a vysoké břehy řeky na jaře lemují voňavé květy lučních rostlin.

Vltava poklidně protéká krajinou, písečné podloží zaručuje magickou průzračnost vody. Z lodi nelze však vystupovat kdekoliv, pouze na speciálních odpočinkových místech. Plavba vám potrvá cca 5-7 hodin a je vhodná pro začátečníky i rodiny s dětmi. Na tento úsek je však nutné se předem registrovat.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account