Ve vodní tvrzi v Jeseníku naleznete stálé muzejní expozice historie, geologie a fauny a flory Jesenicka. Ve sklepení se nachází unikátní výstava o čarodějnických procesech na Jesenicku.
K založení městského muzea v Jeseníku došlo v období mohutné vlny zvýšeného zájmu o regionální vlastivědu na přelomu 19. a 20. století. Prvním sbírkovým předmětem se stal kamenný kříž s letopočtem 1646, který se vztahoval k pověsti o smrti jesenického kata.

V současné době se zde nachází několik stálých expozic – nejnovější z nich je geologická výstava Spirála času Země, která bude otevřena v září 2013 a kterou vás provede hlas Arnošta Goldflama. Dále zde naleznete expozici fauny a flóry Jeseníků a výstavu věnovanou historii Jesenicka. V podzemní části tvrze se nachází působivá expozice čarodějnických procesů.

Součástí muzea je také rodný dům Vincence Priessnitze v Jeseníku-Lázních, zakladatele léčebných lázní v Jeseníku. Expozice je věnována jak Priessnitzovi, tak následnému rozvoji lázeňství v oblasti Jeseníku.

Z historie vodní tvrze: počátky vzniku původní fortifikace s trojnásobným vodním příkopem na jižní straně je nutné hledat v souvislosti s dobou založení první osady, která dala vzniknout pozdějšímu městu. Je to období kolonizace v polovině 13. století, kdy byla celá oblast pohraničních hvozdů osídlena novými osadníky. Původně věžovitá stavba byla vystavěna patrně právě již koncem 13. století. V průběhu 14. a 15. století byla postupně v držení světských majitelů a později vratislavských biskupů, kteří ji definitivně získali roku 1547. Na konci 15. století byla původní obytná věž stržena, protože již nevyhovovala zvyšujícím se požadavkům komfortního bydlení. Nynější podobu tvrz získala kolem roku 1730 díky zásahu falckraběte rýnského, biskupa Františka Ludvíka, který financoval celou přestavbu.

Koncem 18. století se tvrz stala dočasným domovem hudebního skladatele Karla Ditterse z Dittersdorfu, který zde působil jako biskupský hejtman. V biskupském držení zůstala budova až do roku 1945 (v tomto roce prostory tvrze sloužily jako sklad válečných konfiskátů).

Vlastivědné muzeum Jesenicka
Instituce byla oceněna v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2014 – III. místo v kategorii Muzejní výstava roku 2014 – za stálou expozici „Spirála času země“
2011 – II. místo v kategorii Muzejní výstava roku 2011 – za stálou expozici „Čarodějnické procesy v 17. století na Jesenicku“
2005 – III. místo v kategorii Muzejní výstava roku 2005 – za stálou expozici fauny a flory Jesenicka

Vlastivědné muzeum Jesenicka, p.o.

Zámecké náměstí 1
790 01 Jeseník
Tel.:
+420 584 401 070
Email:
mu****@je*****.net" href="mailto:mu****@je*****.net" data-original-string="2ZUCfzOYQeeuy7oMz7pf5yvGSpiCgXKoaxdp3/BoCAg=" title="This contact has been encoded by Anti-Spam by CleanTalk. Click to decode. To finish the decoding make sure that JavaScript is enabled in your browser.">mu****@je*****.net
WWW:
www.muzeum.jeseni…

Vstupné
Cena: 40 Kč
Snížená cena: 20 Kč

Poznámka:Expozice Spirála času a Země: 30/10 Kč; historická expozice: 40/20 Kč; Fauna a flora Jeseníků: 40/20 Kč. Muzeum Vincenze Priessnitze: 40/20 Kč.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account