Miluji poznávání nových míst a všude kam přijedu, jdu i na poutní místa. Jedním z mých oblíbených míst je Vepric.
Těsně před Makarskou ve směru od Splitu, před jejím severozápadním okrajem, upozorňuje na Jadranské magistrále nenápadná tabulka “Svetište Vepric” na odbočku do zalesněného svahu pod pohořím Biokovo. Na konci této odbočky se po pár stech metrech objeví mariánské poutní místo Vepric, zasvěcené Matce Boží Lurdské (Majka Božja Lurdska nebo též Gospa Lurdska).
Původně, před 100 lety, jej tvořila pouze jeskyně či spíš výklenek pod skalním převisem. A právě tady, v krásném nedotčeném přírodním prostředí založil biskup Dr. Carić posvátné místo kultu Matky Boží Lurdské. V roce 1909, tedy přesně před sto léty, umístil do jeskynního výklenku mariánskou sochu lurdské Bohorodičky. Jeho inspirací bylo proslavené francouzské poutní místo Lurdy (Lourdes), které před pár lety navštívil. Lurdská jeskyně, kde se roku 1858 zjevila Matka Boží chudé dívce Bernadettě Soubirous, jej přivedla na myšlenku vytvořit pod Biokovem, v prostředí podobném lurdské posvátné jeskyni, další místo mariánského kultu.
 
Již při založení veprické jeskyně bylo v přilehlém okolí vysázeno na tisíc borovic, které dnes tvoří hustý borový les. Skalní scenérii dokresluje i horský potok.
V průběhu dalších let, zejména v poslední době došlo k rozšíření posvátného místa, které však nenarušilo jeho původní kouzlo. Jeskyně byla sice po obou stranách rozšířena, ale to nestačilo stále rostoucímu počtu poutníků. Byl proto vybudován oltář, kaple se sakristií, velký dům pro duchovní cvičení, zpovědnice a křížová cesta. V areálu poutního místa je pochován jeho zakladatel biskup Carić.
Věřící přicházejí do Vepricu po celý rok, avšak hlavními poutními dny jsou nyní 11. únor (výročí založení posvátného místa a jeho hlavní svátek), 25. březen, 15 srpen a 7. až 8. září. V letních měsících se Vepric stává i častým cílem turistů, věřících i nevěřících, z celé oblasti Makarské riviéry.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account