Původně středověká, renesančně přestavěná tvrz, dokládá typ obydlí šlechty na přelomu 16. a 17. století.

 
Roku 1620 ji nechal přestavět vladyka rytíř Kryštof starší Huberck z Belnsdorfu, který působil jako regent statků u dvora tehdejšího majitele zábřežského panství Ladislava Velena z Žerotína. Část tvrze byla v minulosti přizpůsobena hospodářským účelům. Nyní je polovina užívána jako soukromý byt a druhou část provozuje občanské sdružení.

Stavba je v soukromých rukou. Současná rekonstrukce má za cíl odstranit nevhodné zásahy z minulosti a navrátit jí původní ráz. Návštěva s prohlídkou je možná po předchozí domluvě.
Samotná tvrz je volně stojící obdélná přízemní budova, postavená z kamenného a cihlového zdiva se dvěma trojúhelnými štíty a sedlovou střechou. Pod vstupní síní je sklep s valenou cihlovou klenbou na kamenném soklu s lunetou. Je zde i původní studna. Ve východní části je místnost černé kuchyně s křížovou klenbou opakující se i ve vedlejší místnosti. Další dvě jsou s klášterními klenbami, z nichž jedna je bohatě štukována rostlinnými ornamenty s kazetami, rozetami a pletenci na lištách, v rozích zakončeny lvími hlavami. Kdysi byla také bohatě malovaná. Na východní stěně se nachází výklenek složící původně jako prevét.

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account