Toto významné chorvatské město jsme během loňské dovolené navštívili několikrát a stále bylo co obdivovat. Není divu, že bylo v roce 1997 zapsáno na seznam památek světového kulturního dědictví organizace UNESCO díky své mimořádné architektonické kontinuitě výstavby města.

Starobylý Trogir patří mezi nejnavštěvovanější města Dalmácie. Žije zde přibližně 13 000 obyvatel. Trogir založili řečtí kolonisté ve 3. století př. n. l. jako osadu Tragurion. Velký rozvoj zaznamenalo za dob římské vlády, kdy se stalo významným přístavem. V 9. století uznával Trogir svrchovanost chorvatských vládců, mezi Trogirem a Chorvatským královstvím byly rozvíjeny obchodní vztahy. Chorvaté potomkům římských měšťanů v Dalmácii říkali Latini (Dalmanští Italové). Ve vlastnictví města se střídali Byzantinci, Normané i jiné říše. Nakonec ve 13. století připadl Uherskému království, ale jen na sto let. V roce 1420 ho ovládla Benátská republika. Od roku 1814 se vrátil pod uherskou správu a začlenil se do Rakousko-Uherska. S rozvojem turismu ve druhé polovině 20. století se stal Trogir lázeňským městem.

Centrum města Trogir představuje nejlépe zachovalý románsko-gotický komplex nejen v Dalmácii, ale v celé Východní Evropě. Ve středověkém, hradbami částečně obehnaném historickém jádru města se nachází zachovalý zámek, věž, asi deset kostelů a řada obytných domů a paláců z románského, gotického, renesančního a barokního období.

Mezi hlavní památky patří:

  Katedrála svatého Vavřince (katedrala Sv. Lovre) postavená v průběhu 13. až 17. století.
  městská brána a městské hradby
  Pevnost Kamerlengo (gradina Kamerlengo) z 15. století na západním cípu starého města
  Knížecí palác ze 13. století
  Velký a malý palác Cipiko z 15. století
  Městská loggia a hodinová věž z 15. století

Trogir je přístavním městem se středně velkým přístavem.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account