První srpnový víkend jsme s manželem trávili na rozhraní Vysočiny a Královéhradeckého kraje a jak u nás již bývá zvykem, oba dva dny jsme zasvětili z většiny cestování a geocachingu.

Ubytovaní jsme byli zhruba 8km od Seče a první den jsme vyrazili do oblasti Hlinska. Jako první jsme si cestou udělali zastávku v Bojanově a to u zdejšího kostela uprostřed obce.

Areál kostela se nachází v centrální části městyse, v místech, kde plocha náměstí skrze skalnaté stěny strmě padá dolů k řece Chrudimce. Je částečně obklopen kamennou zdí, která je v místech vstupu do areálu ukončena zděnou bránou. Do této zdi jsou v místech nad řekou včleněny dva menší objekty, z nichž do jednoho není žádný vchod. K jakým účelům původně sloužily, je dnes těžké říci.

Samotný kostel je bezvěžová stavba s fasádou členěnou pilastry s jednoduchými hlavicemi. Štít je typický barokní, zakončený po stranách stočenými volutami. Střecha jednoduchá sedlová a valbová. Interiér je zaklenut klenbou s výsečemi. Nad presbyteriem se nachází štuková malba. Zařízení je částečně původní z doby výstavby kostela.
 
Zvonice vedle kostela, která taktéž pochází z doby výstavby kostela, stojí na půdorysu nedokončeného kruhu. Zajímává je také svým zastřešením, které využívá již  zmiňovaného nepravidelného půdorysu a je tvořeno dřevěnými šindeli.

 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account