Deadvlei v Namibii

Deadvlei je bílá hliněná pánev, která se nachází v blízkosti slavnější solné pánve v Sossusvlei v parku Namib-Naukluft v Namibii. Také psaný DeadVlei nebo Dead Vlei, jeho jméno znamená „mrtvý močál“ (z angličtiny mrtvý a afrikánský vlei, jezero nebo močál v údolí mezi dunami). Pánev se také označuje jako „Dooie Vlei“, což je (pravděpodobně původní) plně afrikánský název. Na internetu existuje mnoho odkazů na tuto stránku, jejíž název je často chybně přeložen do výrazů jako „mrtvé údolí“; vlei není údolí (které v afrikánštině je „vallei“). 

Místo není ani údolím; pánev je vysušený vlei.

O Dead Vlei se tvrdí, že je obklopen nejvyššími písečnými dunami na světě, nejvyššími dosahujícími 300–400 metrů (v průměru 350 metrů, s názvem „Big Daddy“ nebo „Crazy Dune“), které spočívají na pískovcové terase. 

Hliněná pánev byla vytvořena po dešti, když zaplavila řeka Tsauchab a vytvořila dočasné mělké tůně, kde dostatek vody umožňoval růst velbloudích trnových stromů. Když se změnilo klima, oblast zasáhlo sucho a na pánev zasáhly písečné duny, které blokovaly řeku z oblasti.

Stromy zemřely, protože už nebylo dost vody na přežití. Zbývají některé druhy rostlin, například salsola a shluky nara, přizpůsobené k přežití ranní mlhy a velmi vzácných srážek. Zbývající kostry stromů, o nichž se věří, že zemřely před 600–700 lety (asi 1340–1430), jsou nyní černé, protože je spálilo intenzivní slunce.

I když to není zkamenělé, dřevo se nerozkládá, protože je tak suché. 

Velmi zajímavá oblast.

Hudlenka

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account