Vyzkoušejte si výstup na Sněžku netradičním a při tom unikátním způsobem po cestě, kudy chodili horští nosiči. V hospůdce Horských nosičů ve Velké Úpě vám k tomu půjčí i dřevěné krosny s nákladem.
Vyzkoušet si práci horského šerpy, kteří na přelomu 19. a 20. století nosili těžké náklady na nejvyšší nčeskou horu celých 6,5 km s převýšením téměř 900 m, si dnes můžete i vy. Můžete si zapůjčit dřevěné krosny, naložit náklad a udělat si zajímavý výlet s celou rodinou. Je možno si vybrat tři trasy, každá začíná v hospůdce Horských nosičů, která se nachází ve spodní stanici lanovky Portášky ve Velké Úpě, kde vám půjčí dřevěné krosny a dostanete plánek trasy a veškeré informace k samotnému výstupu.

Celá trasa je značena, jsou na ní dobová odpočívadla včetně zvýšených podpěr pro položení krosny na zádech a nechybí ani detailně popsaná historie tohoto řemesla.
 

Využít můžete celkem tři trasy:

    Trasa A: výstup na Portášky (1060 m) kde se můžete posilnit na dalš cestu, dále směr Jana Bouda a chata Borůvka. Při sestupu do údolí se můžete rozhlédnout ze staré dobové vyhlídky na celé údolí Velké Úpy, kde trasa A končí. Časová náročnost trasy je 3 hodiny.
    Trasa B: značenou cestou přes Portášky na Růžovou horu, kde vám na Boudě Růžohorky nabídnou občerstvení i prohlídku sbírky čarodějnic, nedaleká horská farma nabízí speciality domácí výroby. Trasa B končí na stanici lanové dráhy Růžová hora,1354 m, po které můžete sjet lanovkou do Pece pod Sněžkou, nebo od boudy Růžohorky sejít cestou do Pece pod Sněžkou a dále do cílové stanice Velká Úpa. Časová náročnost trasy je 4 hodiny.
    Trasa C: začátek shodný s trasou B – přes Portášky na Růžovou horu, odtud pěšky na vrchol Sněžky (1603 m) s Českou poštovnou, kde je cíl trasy horských nosičů. Časová náročnost trasy je 4 hodiny.

Z historie horských nosičů

V chudém kraji horalé nemohli chovat koně, po horách ani nevedly sjízdné cesty, proto po staletí používali k dopravu nákladů saně rohačky a především dřevěné krosny na zádech nosičů, kterými se stávali muži i ženy. Nejběžnější žebříkovou krosnu měli muži pro nejtěžší náklady. Takové užívali i při vynášení materiálu pro stavbu České boudy na vrcholu Sněžky v létě 1868 a také pro zásobování České i Pruské boudy na Sněžce.

Běžný náklad jednoho nosiče činil okolo sto kilogramů. Podle vynesených kilogramů dostal zaplaceno. Po osmihodinové túře je doma ještě čekalo hospodářství s dobytkem, políčkem brambor a několika hektary louky.

Místo konání

Hospoda horských nosičů Skleník

dolní stanice lanovky Portášky Velká Úpa
542 22 Pec pod Sněžkou
GPS:
50,690273 15,768380
 
0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account