Návštěva tohoto muzea nám všem připomene atmosféru předminulého století, kdy ve většině horských chalup stával tkalcovský stav a kdy Krkonoše byly protkány pašeráckými stezkami.

Soukromé muzeum manželů Pičmanových uvítalo své první návštěvníky 12. prosince 1999  vernisáží vánoční výstavy v roubené stodole. Nová část v přístavbě zahájila provoz dne 25. 7. 2004  u příležitosti oslav 650 let Poniklé.  Předměty vystavené v muzeu pocházejí převážně z Poniklé a okolí. V současné  době je v expozici cca 700 exponátů.

Část věcí je rodinných, některé exponáty jsme zachránili  před „ohněm“, řadu jsme zakoupili, ale nejvíce předmětů jsme dostali darem. Tímto chceme  všem, kteří se podíleli na výstavbě, dárcovství   či dalších činnostech srdečně poděkovat. Vzdělávací spolek uměleckých řemesel Praha pod vedením Ivy Proškové pořádá každé léto v Poniklé kurzy, při kterých ožívá i muzeum.

Vyučují se zde řemesla: košikářství, kamenictví, kovařina a další.  Léto vrcholí ponikelskou poutí vždy poslední neděli v červenci. V muzeu jsou k vidění tradiční řemesla, ale můžete zde potkat i Krakonoše nebo dámy z Jilmu. Ochutnat koláče, sejkory, pečínku a pivo.
V muzeu můžete vidět:

  zemědělská expozice
  místnost na faře
  svícení
  zpracování lnu
  praní a žehlení prádla
  výroba másla
  ševcovina
  výroba knoflíků, šmelc, perličkové ozdoby
  truhlařina
  hospůdka
  móda a módní doplňky 1.republiky
  dětský koutek
  výstava kočárků paní Jitky Krejčové
  galerie krajek
  a další zajímavosti
V Muzeu krkonošských řemesel v Poniklé jsou pro Vás připravena tři různá oddělení zaměřená na řemesla typická pro Krkonoše. V prvním najdete hospodářské stroje, ve druhém vše ke zpracování lnu, výrobu perlí, ševcovinu a ve třetím ukázky vinutých perlí, ruční práce, dobovou ložnici, dětský koutek, hospodu, truhlářství, tesařství. V muzeu můžete názorně vidět zpracování slámy a obilí, drátovní, ševcovské práce, staré hračky, výrobu vánočních ozdob z foukaných perliček nebo zpracování lnu. Pozor v zimě muzeum není vytápěno, tak se nezapomeňte teple obléknout. Pokud si po návštěvě muzea budete chtít ještě něco vyrobit nebo se dozvědět více o výrobě vánočních ozdobiček, můžete navštívit muzeum a prodejnu RAUTIS hned vedle muza krkonošských řemesel.

Více zde: https://www.region-krkonose.cz/muzea-galerie/muzeum-krkonosskych-remesel/

atmosféru předminulého století, kdy ve většině horských chalup stával tkalcovský stav a Krkonoše byly protkány pašeráckými stezkami.

Více zde: https://www.region-krkonose.cz/muzea-galerie/muzeum-krkonosskych-remesel/

Připomeňte si atmosféru předminulého století, kdy ve většině horských chalup stával tkalcovský stav a Krkonoše byly protkány pašeráckými stezkami.

Více zde: https://www.region-krkonose.cz/muzea-galerie/muzeum-krkonosskych-remesel/

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account