Na toto místo nás opět přivedla keš, nebýt jí, vůbec bychom netušili, že něco tak pěkného se ve zdejších skalách nachází.

Skála se nachází blízko říčky Svitávka poblíž osady dříve zvaná Mlynářská díra – Müllerloch. Říkávalo se tomu také Kunratické Švýcarsko. Místo je vzdáleno zhruba 1,5 km jižně od Kunratic u Cvikova. V roce 1910 do 15 metrů vysoké skály vytesali místní občané Karl Beckert (nadučitel ve výslužbě) a Karl Bundesmann (četnický strážmistr ve výslužbě) reliéf rytíře na koni a padající dívky, který navazoval na zachovalou pověst. Mimo této skály, přezdívané Rytířský skok, byli autory i dalších reliéfů u nedaleké studánky (již neexistuje) a na Dutém kameni u Cvikova. Ke skále vede poblíž zelená turistická značka.

Pověst vypráví, že ve zdejších skalách či v blízké tvrzi žil rytíř Kun (či Kuno), hrubý, drsný člověk. Našel zalíbení v krásné dceři mlynáře, ta jej však odmítala. Jednou ji zastihl samotnou v lese, dala se před ním na útěk a skočila ze skály. Zachránila se na měkkém mechu i díky široké sukni, kdežto rytíř i se svým koněm skončil utopením v propasti (či bažině).

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account