V rámci týdenní dovolené na východě Moravy nám jeden den propršel a tak jsme se zaměřili na zdejší muzea. Po prohlídce Slováckého muzea v Uherském Hradišti jsme se přesunuli jen o pár km dál, do Starého Města, abychom si prohlédli Památník Velké Moravy.

Ten byl vybudován v roce 1969 nad základy první objevené kamenné velkomoravské stavby na našem území – kostela „Na Valách“ na jednom z nejvýznamnějších nalezišť raně středověkého Veligradu, jenž v 9. století patřil k hlavním centrům prvního státního útvaru západních Slovanů, Velké Moravy.

Od svého otevření v roce 1969 neprošel objekt památníku výraznější opravou a modernizací, proto byla v letech 2008-2009 provedena jeho generální rekonstrukce, v závěru roku 2009 završená instalací moderní multimediální expozice, která odpovídá současným výstavním trendům a potřebám tuzemských i zahraničních návštěvníků.

Nová expozice je založena na příběhu jednoho konkrétního člověka, pojmenovaného archeology Mojslav, pohřbeného v 9. století na pohřebišti „Na Valách“. Příběh je představen v podobě historických dioramat, která tvoří konkrétní postavy v životní velikosti a zachycují základní dějinné okamžiky Velké Moravy, ale také prezentují veškeré životní aktivity obyvatel 9. století. Jinými slovy, díky Mojslavovi se návštěvníci dozvědí vše o Velké Moravě, počínaje jeho dětstvím, přijetím mezi bojovníky, až po úmrtí – mimochodem, právě u hrobu bojovníka, který byl v minulosti poblíž základů velkomoravského kostela objeven, celá expozice končí, návštěvníci k hrobu sestoupí, a tak se s celým výstavním okruhem rozloučí.

Ve vestibulu jsou připraveny dotykové obrazovky s výukovým programem věnovaným Velké Moravě. Návštěvníci se tak dozvědí dějiny Velké Moravy, to, jak vypadaly společenské špičky té doby i běžný život. Zájemci rovněž uvidí modely rekonstruovaných kostelů, opevnění i maketu někdejšího Veligradu. Nechybí ani prezentace na velké obrazovce, na které jsou představeny osobnosti, které se podílely na archeologických nálezech Velké Moravy, i samotné nálezy. Celá expozice je navíc doplněna krátkým filmem ze života Velké Moravy.

 
Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account