Poblíž tohoto slovenského města jsme byli týden ubytovaní a tak naše podvečerní procházky směřovali převážně sem. Samotné centrum jsme si zamilovali pro jeho krásně udržovanou zeleň a množství historických památek.
Spišská Nová Ves je město na Slovensku, v Košickém kraji. Žije zde 37 tis obyvatel a je tak 16. nejlidnatějším městem Slovenska.
Město je písemně doloženo poprvé v roce 1268 – vzniklo spojením Němci postaveného Neudorfu a maďarské osady Igló; Němci se sem nastěhovali po tatarském vpádu, který způsobil velký pokles počtu obyvatel. Od 14. století bylo významným hornickým a řemeslnickým centrem (vyráběly se zde zvony), s největšími trhy v celém tehdejším Slovensku. Byl zde postaven kostel Nanebevzetí Panny Marie, který má nejvyšší kostelní věž na Slovensku. Mezi lety 1412 – 1722 bylo součástí Polska jako uherská zástava. V jádru města se dodnes dochovaly renesanční a gotické domy. Po opětovném připojení k Uhersku se stalo centrem Spiše. Od roku 1772 byla Spišská Nová Ves sídlem správy šestnácti spíšských měst.
Spišská Nová Ves leží na řece Hornád, v Hornádské kotlině. Z okolních hor se těží dřevo, které se právě zde zpracovává a vyrábí se z něj nábytek.
Historické Radniční náměstí nacházející se v centru Spišské Nové Vsi je součástí městské památkové zóny. V prostoru náměstí stojí hned několik historicky cenných objektů, například Kostel Nanebevzetí Panny Marie, radnice, Provinční dům a další. Samotné Radniční náměstí patří k nejkrásnějším na Slovensku a současně je také nejdelším náměstím čočkovitého typu v Evropě.