Být ve Zlíně s dětmi a přitom nenavštívit místní ZOO, to by byl opravdu hřích.

Zoologická zahrada Zlín, zvaná také ZOO Lešná, je zoologická zahrada vzdálená asi 10 km od centra Zlína. První ZOO ve Zlíně založil Tomáš Baťa 1. května 1930.Nejprve byla v parku u zlínského zámku a v roce 1934 byla přesunuta na vrchol Tlusté hory, kde byla do poloviny druhé světové války.

ZOO chová přes 200 druhů zvířat, z nichž mezi atraktivní patří např. ptáci kivi (český unikát), sloni afričtí nebo nosorožci. Zvláštností Zoo je také přímý vstup návštěvníků do expozice pštrosů emu a klokanů. Součástí areálu je botanická zahrada.

Už v roce 1804 začal hrabě Josef Jan ze Seilernu s chovem bažantů na návrší zvaném Leschna, kde stával do roku 1810 původní zámek. Nový zámek byl dokončen v roce 1894, kdy byl již na místě zaveden chov koní. Počátkem 20. století bylo vybudováno přírodopisné muzeum, byl zahájen chov oborních a exotických zvířat, např. jelenů, jeřábů, antilop či emu, a skleník obývalo domácí i cizokrajné ptactvo.

Po druhé světové válce byla ZOO zestátněna a roku 1948 otevřena pro veřejnost. Během 70. a 80. let byl významně rozšířen počet chovaných druhů, mezi nejvyhledávanější z nich do té doby patřili emu. V ZOO pak našli nový domov pro návštěvníky atraktivní nosorožci, lední medvědi či šimpanzi.

Od počátku 90. let pak začala výstavba moderní ZOO; znovuobnoven byl zámecký park, zbudovány nové inženýrské sítě a návštěvníci dostali možnost nechat se na zámku oddat. ZOO byla rozčleněna podle kontinentů a postupně se stavěly nové expozice, chovatelské zázemí a prostory věnované potřebám návštěvníků (např. restaurace, dětský koutek, prodejna suvenýrů). Nejnovější expozicí je tropická hala Yucatán zbudovaná v roce 2007, kde dnes roste přes 250 druhů dnes vzácných rostlin.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account