Sirný pramen Heliga Čejč patří mezi nejvýznámnější minerální prameny na Hodonínsku. Jedná se o sirnatý pramen, který je výrazně cítit po zkažených vejcích. Po překonání nezvyklé chuti a zápachu má však osvěžující účinky na zažívací orgány. Pod místem kde vytéká lze spatřit povlak bílých a černých kolonií sirných bakterií, typického průvodce tohoto typu minerální vody.

V letech 1716-1857 zde byly v dokonce v provozu lázně. Koncem 19. století proběhly pokusy o obnovu těchto lázní, avšak neúspěšné. Dnešní podoba pramene je kamenná studna, nacházející se přímo v korytě Čejčského potoka ze které minerální voda vyvěrá. Pramen Heliga se nachází na okraji obce, v nadmořské výčce 175 metrů, a dostanete se k němu odbočkou z hlavní cesty z Čejče směr na Brno. Okolo prochází také dálková červeně značená turistická cesta T.G. Masaryka vedoucí z Hodonína do Hustopečí, k prameni pak vede krátká odbočka.

Voda vyvěrá z pramene trubkou a její vývěr e poměrně vydatný.  Název pramene Heliga, pochází z německého helige – svatá voda.

Původní pramen Heliga byl v mokřadech podle pověsti objeven psem Marie Terezie. Sirovodíková (sulfanová) voda se stala hlavním lázeňským lákadlem pro pacienty. Pak, v době největšího rozkvětu lázní přišla katastrofa. Ziskuchtivost a hlad po půdě vedly k dnes už nepochopitelnému rozhodnutí všechny jezera v okolí Čejče (včetně čejčského slaného jezera) zlikvidovat a půdu použít k pěstování cukrovky.  Už v roce 1857 byly prokopány kanály a vody jezer zmizely. Bohužel se ztratil i původní ramen. Ten byl sice později znovu zachycen, ale lázně to už nezachránilo. Dnešní pramen leží přímo na břehu Čejčského potoka.

Vodu z pramene jsme ochutnali, nicméně jeden lok nám bohatě stačil 🙂

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account