Cestou do Nymburku a Poděbrad jsme se po letech opět zastavili u této moc pěkné rozhledny. Rozhledna Romanka je umístěna v lokalitě Zahájí asi 300 metrů severozápadně od okraje obce Hrubý Jeseník v okrese Nymburk ve Středočeském kraji. Rozhledna je vysoká 50 metrů a stojí na uměle vytvořeném kopci, vysokém pouhé 4 metry, v němž je ukryto technologické zázemí tří vysílačů. Stavba byla vybudována v nadmořské výšce pouhých 204,5 m n. m., jedná se o nejníže položenou rozhlednu v České republice.

Z umělého pahorku vyrůstá padesátimetrový betonový sloup, který je až do poloviny své výšky ukrytí za kovovou konstrukcí rozhledny. Samotná rozhledna má trojúhelníkovitý půdorys a je rozčleněna do několika pater s vyhlídkovými plošinami. Na horní plošinu plošinu ve výšce 26 metrů vede 116 kovových roštových schodů. V rámci každoročně vyhlašované soutěže Grand Prix architektů získala tato stavba za rok 2002 cenu v kategorii krajinářská architektura.

Výhled je specifický tím, že netypicky vychází z roviny, nikoliv jako obvykle z nějaké místní krajinné dominanty. Za dobrého počasí je z horní plošiny možno spatřit nejen zajímavá místa středních Čech, včetně staveb na okraji Prahy, ale i siluetu Krkonoš a neméně architektonicky proslavenou stavbu vysílače na Ještědu.

Autem lze dojet až k patě rozhledny, kde je možnost parkování.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account