———————————————————————————————————–
Ztracená obec Skoky
Kolem něj stávala obec Skoky, dříve též Mariánské Skoky, německy nazývaná Stock či Maria Stock. Bývalo zde jedno z nejslavnějších mariánských poutních míst v Čechách, proslavené stejně jako dodnes známé Lurdy zázračnými uzdraveními, a zdejší “Panenkou Skákavou”, Pannou Marií Skokovskou. Úpadek obce i poutního místa nastal po roce 1945, kdy byly Skoky poprvé vysídleny, protože zdejší obyvatelé byli Němci. Druhé vysídlení přišlo v padesátých letech, protože noví obyvatelé nechtěli podlehnout tlaku komunistické kolektivizace, a tak ti nejodbojnější odešli a jejich majetky převzal stát. A třetí a poslední vysídlení přišlo koncem let šedesátých, když starou a jedinou silnici od Žlutic zaplavila údolní přehrada na Střele a zbyla jen rozblácená polní cesta z druhé strany, z náhorní plošiny od osady Polom.
Zůstal tu stát krásný kostel, bývalý poutní hostinec poblíž, kaplička, hřbitov a terasy ve svahu. Na věžích kostela bývaly hvězdy. V roce 2006 kostel přepadli lupiči měděného plechu, kteří báně věží rozřezali a hvězdy shodili na zem. Na zem se přitom zřítil také jeden z nich a díky tomu byli dopadeni. Tehdy se zde stal další ze zázraků, mladý zloděj ten smrtelný pád přežil. Dnes probíhají ve Skokách záchranné práce, a tak se snad jednou hvězdy na vrcholky věží zase vrátí a s nimi i nový život do tohoto krásného místa. Do Skoků vede nová značená stezka, která začíná u kláštěra v teplé a kopíruje staré poutní cesty, kterými do Skoků po staletí mířily zástupy putníků.
Za zázračným obrazem Panny Marie
Původně zde stála kaple, kterou nechal zbudovat místní sedlák Adam Lienert na základě výzvy faráře Ricka a snu, v němž se mu zjevila Panna Maria. Místo se brzy proslavilo množstvím zázraků a vyléčených nemocí a musel zde být vystaven nový kostel. Stavba kostela probíhala na dně svažité a protáhlé nevelké návsi, která neumožnila stavbu obvykle orientovaného chrámu. Kostel byl proto postaven na umělé terase, kterou odvodňují dvě průlezné štoly ústící pod kostelem do malého rybníčku, neúnosné podloží pod základy kostela mají zpevňovat dubové rošty či piloty.
Za Pannou Marií Skokovskou, jíž lidé říkali důvěrně panenka skákavá, přicházelo více než čtyřicet tisíc poutníků ročně. V dnes zazděných nikách bočních průčelí lodi byly umístěny venkovní zpovědnice, umožňující rychlejší “odbavení” velkého počtu poutníků před poutními bohoslužbami. Obraz Marie nad oltářem měl podle dobových svědectví léčivou sílu. Původně visel na kolejnicích, takže při bohoslužbě “přijel” do rámu blíže k lidem. Pak ho ministranti stáhli na stěnu, kde k němu poutníci přistupovali po dřevěném schodišti. Tam bylo umístěno madlo a pod ním kasička na obětní peníze sloužící zároveň i jako klekátko a stupínek.
A jak se do Skoků dostat? Ze silnice E48 ve směru od Prahy na Karlovy Vary odbočíte před Bochovem doleva na Údrč, pokračujte do Polomu a odtud to jsou do Skoků už jen dva kilometry. Dál ale vede jen polní cesta, která je s opatrností za sucha sjízdná. Pokračujte stále na jih až ke křížku na kamenném podstavci pod velkým stromem na konci mírného stoupání. S kopce dolů, dál po cestě a v lese, jsou Skoky.