Sázava je velmi oblíbená řeka, a to i díky bouřícím peřejím Stvořidla, které za vysoké vody dosahují vyšší obtížnosti WW III. Na střední a dolní části najdete množství jezů s vorovými propustmi. Stvořidla patří k nejobtížnějším „turistickým“ peřejím v ČR.
Sázava patří mezi nejhezčí řeky v republice a to díky dvěma krásný peřejím v horní části s názvem Stvořidla a v dolní části mezi obcemi Krhanice – Pikovice. Řeku nevyhledávají pouze vodáci, ale i trampové, kteří jí od nepaměti říkají Zlatá řeka. Však cestou po řece uvidíte množství trampských osad. Na horním toku dokonce objevíte Sluneční zátoku, známou z dobrodružných knížek Jaroslava Foglara.

Sázava pramení jako Stružný potok, který spolu s dalšími potoky napájí největší rybník na Českomoravské vrchovině, rybník Velké Dářko. Z rybníka vytéká samotná Sázava, která je dlouhá 225 km a velká většina celého toku je sjízdná. Na meandrující řece stojí mnoho jezů, většina z nich je však sjízdná. Největšími přítoky Sázavy jsou řeka Želivka a Blanice.

Oblíbené vodácké úseky na Sázavě
  Žďár nad Sázavou – Havlíčkův Brod (43 km) WW I – II (lze jet pouze za velké vody, po deštích či při jarním tání). Min. 55 cm vodočet Žďár, 60 cm vodočet Světlá nad Sázavou
  Ledeč nad Sázavou – Zruč nad Sázavou (24 km) ZWC. Min. 67 cm vodočet Zruč nad Sázavou
  Zruč nad Sázavou – Kácov (17 km)  ZWC – WW III (Stvořidla – za nižší vody jsou průjezdy mezi kameny nepřehledné. Za velké vody se z řeky stává silný tok s mohutnými válci a vlnami). Pro sjezd pouze Stvořidel doporučujeme úsek Smrčná – Vilémovice WW III)
  Kácov – Rataje nad Sázavou (19 km) ZWB
  Rataje nad Sázavou – Sázava (15,5 km) ZWB – C
  Sázava – Čerčany (20 km) ZWB – C
  Čerčany – Týnec nad Sázavou (14,5 km) ZWC
  Týnec nad Sázavou – Pikovice (16 km) WW I – II (záleží na stavu vody). Min. 50 cm vodočet Týnec (kanoe), 60 cm (rafty).
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account