Hrad Potštejn je jednou z nejrozsáhlejších zřícenin v Čechách. Dochováno je opevnění, hradní brány, kaple, hradní palác prošel rekonstrukcí. Z hradního nádvoří jsou malebné výhledy do okolí.

Hrad dnes připomínají jen zříceniny, ale dříve patřil hrad Potštejn k těm rozsáhlejším a významnějším u nás. Od svého vzniku na konci 13. století vystřídal řadu majitelů. Do historie a především do literatury vstoupil hrabě Harbuval de Chamaré, který dvacet let usilovně hledal na hradě poklad. Neúspěšně. Zato Alois Jirásek našel v jeho příběhu inspiraci k napsání románu. Hrad byl ve špatném stavu zhruba od poloviny 18. století a ve 2. polovině 20. století zrekonstruován a zpřístupněn. Ve vstupní čtvrté bráně je volně přístupná expozice dokumentující historii hradu. V areálu hradu je kaple sv. Jana Nepomuckého (1766), poslední zastavení křížové cesty “Boží hrob” (1754) a pamětní deska Jiráskova “Pokladu”.

Prohlídka hradního areálu je spolu s průvodcem a trvá zhruba hodinu a mohu jí jen doporučit, velmi se nám zde líbilo, areál překvapil svojí velikostí. K občerstvení slouží stánek, kde je možno zakoupit i drobné suvenýry a vstupenky na prohlídku.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account