Na hradě Bezdězu, který je již veřejnosti zpřístupněn, dochází v letošní sezóně vůbec historicky poprvé k zpřístupnění vyhlídky pod kaplí, neboť je zde vybudováno nové schodiště. Vyhlídka je veřejnosti přístupná i v době uzavření hradu.
Jednou z nejvýznamnějších gotických památek v České republice je královský hrad Bezděz, který založil roku 1264 Přemysl Otakar II. Návštěvníci si mohou prohlédnout královský palác s unikátní kaplí, purkrabský palác i další části hradu. Letošní novinkou je vyhlídka pod kaplí, která se milovníkům pohledu z výšky otevřela vůbec poprvé v historii. Navíc je nová vyhlídka přístupná i v době uzavření hradu.

Naopak Velká hradní věž nyní prochází rekonstrukcí – opravuje se její ochoz. Pro návštěvníky tedy není přístupná, avšak práce by měly skončit na konci měsíce, což znamená, že v červenci a srpnu na ní budou opět návštěvníci moci vyšplhat.

Od června se budou na Bezdězu také konat pravidelné šermířské, kovářské nebo pohádkové víkendy.
 
Nahlédněte do Templářského paláce
bezdězBezděz patří k nejzajímavějším hradům v Česku. Jako jeden z mála se dochoval v původní, čisté podobě. Neprošel přestavbou na romantické letní sídlo ani nebyl zbořen jako jiné neméně slavné hrady. I proto se na něm zachovala vzácná raně gotická hradní kaple a křížová cesta, kterou lemuje mnoho kapliček.
 
Na hradě čeká příchozí volná prohlídka s tištěným textem. Prohlídkový okruh zahrnuje hradní kapli, královský palác, purkrabský palác a manské paláce na II. nádvoří. Unikátní raně gotická kaple s dvojitým ochozem je tvořena dvěma poli křížových kleneb. Náhradou za uzavřenou Velkou věž je mimořádné otevření Templářského paláce na II. hradním nádvoří s archeologickými nálezy z kleneb tohoto paláce.
 
Hrad je dostupný pěšky zDoks po červené tzv. Máchově cestě – 7 km, vlakem i autobusem. Pod hrad Bezděz vede i cyklotrasa č. 25 a 3045. Výstup k hradu je pouze pro pěší!

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account