Tento skanzen jsem objevila spíše náhodou při plánování výletních cílů naší zářijové dovolené.
Nachází se jen pár kilometrů od Třebechovic pod Orebem a je jediným zařízením tohoto druhu v Královéhradeckém kraji.
Od ostatních skanzenů se liší tím, že se jedná o projekt neziskové organizace a soukromé – rodinné firmy. Ve skanzenu se skutečně žije, pracuje. K vidění je spousta domácích zvířat, obdivovali jsme pěkně udržovanou bylinkovou a zeleninovou zahradu. V truhlárně se právě pracovalo, další člověk akorát prováděl nátěr dřevěných exponátů.
Muzeum soustřeďuje architektonické a technické památky regionu Královéhradecka, podhůří Orlických hor a Podkrkonoší. Oblast, kterou zachycuje, se nepřekrývá se žádným z dnes existujících skanzenů v České republice, ale naopak jejich síť rozšiřuje.
Objekty jsou přenášené z původních lokalit, kde jim hrozil zánik, ale vznikají i rekonstrukce nedochovaných staveb. Návštěvníkům se tak nabízí srovnání historických staveb po staletích užívání a staveb tak, jak vypadaly v době svého vzniku. Používané stavební materiály jsou typické pro regionální stavitelství – dřevo, opuka a cihly v nejrůznějších kombinacích.
Nechybějí ukázky dobových řemesel, strojů a pracovních nástrojů potřebných k životu předešlých generací. Příkladem může být funkční žentour, stabilní benzínové a elektrické motory a mnoho dalších zemědělských strojů. V areálu jsou kolem vznikajících staveb vysazovány sady a zahrady z původních odrůd ovocných dřevin – zejména jabloní, hrušní, švestek a dalších druhů. V rámci prohlídkové trasy lze vidět nejen stavby samotné, ale i jejich interiér vybavený dobovými exponáty.
Samozřejmostí je možnost drobného občerstvení i nákup malých dárků a suvenýrů.