Přesné založení hradu Zlenice, lidově též zvaného Hláska, je dosud zahaleno tajemstvím. Hrad byl postaven zřejmě někdy na počátku 14. století a v 15. století byl dobyt a zničen.
Hrad Zlenice, řečený Hláska se nalézá nad řekou Sázavou asi 4 km po červené turistické značce ze zastávky vlaku Hvězdonice nebo Čtyřkoly.
Jméno Zlenice se poprvé připomíná roku 1318, kdy se uvádí Oldřich ze Zlenic. Hrad dostal název podle zaniklé osady Zlenice, která ležela na druhém břehu Sázavy. Vznik hradu dnešní podoby lze však s určitostí zařadit do 1. pol. 14. století. Historie stavby dál příliš známá není. Jisté je pouze to, že už v roce 1465 byl hrad zbořený a opuštěný. Pravděpodobně byl dobyt a zbořen v době válek Jiřího z Poděbrad. Ze zlenického hradu zůstala dnes jen zřícenina, která se podle dominantního zbytku věže obecně nazývá Hláska.
Zřícenina je udržována díky členům Sdružení Zlenice a Klubu přátel hradu Zlenice. Na hradě se konají také nepravidelné akce zaměřené na historii tohoto místa. Známý je rovněž i román Radovana Šimáčka, Zločin na Zlenicích hradě, který byl později zfilmován. Navíc má hrad Zlenice jedno zajímavé specifikum – známý český malíř Josef Lada jeho siluetu několikrát použil coby kulisu při tvorbě svých známých “vodnických” scén.

Nyní je zde postaven nový dřevěný most, který zlepšil přístup do jádra hradu. Cech klempířů, pokrývačů a tesařů ČR jej ocenil jako třetí nejlepší tesařské dílo roku 2014.
 
Okolí hradu
Okolí zříceniny je díky soutoku řekiy Sázavy s Mnichovickým potokem velmi romantické a doslova dává zapomenout všem všedním starostem. U jezu se v létě můžete osvěžit – nachází se tu “plovárna” a nechybí samozřejmě ani občerstvení – buď přímo u plovárny tzv. “Baštírna”, nebo restaurace na druhém břehu, kam se kromě plavání dostanete i přívozem.
Návštěvu zříceniny doporučujeme spojit s výletem na kole z nedalekých Hrusic a poté krásnou cestou podél řeky Sázavy až do Stříbrné Skalice. Pěšky se ke hradu lze dostat například od vlakové zastávky Senohraby po žluté značce (cca 2 km).

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account