Město Příbor se rozkládá na mírně zvlněném terénu na obou březích řeky Lubiny. Jedná se o jedno z nejstarších měst severovýchodní Moravy.

Založen byl Frankem z Hückeswagenu v roce 1251 jako osada s městským právem. První písemná zmínka o městě je v listině markrabího Přemysla, pozdějšího krále Přemysla Otakara II., z 12. prosince 1251, v níž Přemysl potvrzuje, že hrabě mimo jiné založil v Příboře farní kostel a klášter. Příborské náměstí obdélníkového tvaru bylo od počátku proťato diagonálou prastaré “polské” obchodní cesty. Název města se v té době uvádí jako Vriburch, (později Freiberg a česky Przybor).

Narodil se zde historik, zakladatel moravského místopisu Řehoř Wolný, filozof a národní buditel Bonifác Buzek, zakladatel psychoanalýzy, čestný občan města Příbora Dr. Sigmund Freud, akademický sochař František Juraň, spisovatel Josef Kresta a další.

Přes některé nevhodné zásahy minulých desetiletí zůstalo historické jádro města unikátní památkou a v roce 1989 bylo prohlášeno městskou památkovou rezervací. V současné době se na území města nachází 64 nemovitých kulturních památek zapsaných v Ústředním seznamu kulturních památek České republiky.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account