Místo, kam jezdíme poměrně často a kam se vždy rádi vracíme, jsou Poděbrady. Máme to zde s manželem velmi rádi. Procházku většinou začínáme na Jiřího náměstí, dnes vás ovšem pozvu na prohlídku lázeňského parku.

Vzhledem k rozloze a zajímavostem, si lázeňský park rozdělíme do dvou částí.

Nejstarší část parku vznikla na místě bývalého panského sadu podle návrhu architekta Františka Jandy. Postupně byl rozšiřován a dnes je oblíbeným místem procházek a relaxace nejen lázeňských hostů.

Kromě vzrostlých stromů a tvarovaných keřů se v parku nachází i květinové záhony, květinové hodiny s trpaslíkem, který odbíjí čas na muchomůrku, sochařská výzdoba, fontány a především kolonáda prof. Libenského nad pramenem minerální vody.

U vchodu do parku od Jiřího náměstí se na levé straně nachází socha T. G. Masaryka, autorem je sochař Otto Guttfreund. Původní socha, která byla za války odstraněna, stála v parku za poštou. Po válce byl pomník obnoven, ale záhy opět odstraněn, tentokrát komunisty. Současná socha zde byla umístěna 28. 10. 2008. Zde pak hned začíná krásná parková část s vodotryskem, altány a tekoucí vodou. Travnaté louky jsou pravidelně udržovány a tato oblast přímo vyzývá k nějakému tomu pikniku či lenošení na dece či lavičkách.

Po pravé straně (naproti lázeňskému hotelu Libuše) je umístěna socha “Mateřská láska” od Břetislava Bendy. Za ní u Centrálních lázní najdeme nejstarší sochu umístěnou sem v r. 1935 – bustu Bedřicha Smetany od Josefa Wagnera.

Naproti bustě B. Smetany je pramen Eliška. Ten byl navrtán v roce 1910. Naleznete ho tryskat z měděné vázy do skleněné půlkoule, která je zakrytá secesní kovovou stříškou nesenou na sloupcích. Celá konstrukce je ozdobená různými motivy z říše rostlin, volutami a štítky. Dnes je pramen bohužel již utěsněn.

Sousedící budova Kongresového a kulturního centra byla postavena 1910 – 1912 podle plánů arch. Františka Jandy.

V lázeňském parku v Poděbradech můžete navštívit unikátní květinové hodiny. Hodiny pocházejí z roku 1937 a byly inspirovány podobnými v Žitavě. Během své existence se příliš neměnily, k zásadní přestavbě došlo, až v roce 2006 kdy byla změněna grafická úprava a stroj hodin byl nahrazen novým.

Vedle květinových hodin se nachází keramická plastika “Tři srdce” od sochaře Milana Exnera z roku 2006, nedaleko též socha Žena s osuškou od Břetislava Bendy. V parku též můžeme objevit sochu Ztracený ráj od Jakuba Obrovského. Socha se nachází naproti hotelu Bellevue-Tlapák a zobrazuje Adama a Evu s jablkem.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account