Pokud jste v mládí četli dobrodružné knížky a toužili poznat romantické, civilizací nedotčené kraje, nemusíte jezdit daleko, vaše Amazonka vás čeká na Liberecku a jmenuje se Ploučnice. Pramení na svazích Ještědu a vtéká do Labe.
Řeka Ploučnice pramení na svazích Ještědu v 654 m n.m. a teče  západním směrem, aby vtekla na ř. km 95,1 v Děčíně zprava do Labe. Povodí zahrnuje plochu 1194 km². Řeka teče údolím a její horní a střední tok meandruje otevřenou krajinou Lužických hor. Pod Mimoní protéká úsekem bývalého vojenského prostoru, kde se rozlévá a místy i ztrácí v břehových porostech.

V dolním toku od Žandova se údolí úží a řeka se zařezává do terénu. Objevují se první peřeje a také nesjízdné jezy. Ty jsou na horním toku vzácné, na počátku dolního toku málokdy sjízdné, teprve poslední jezy před Děčínem lze za optimální vody sjet. Břehy lemují víceméně louky, a lesy se objevují jen zřídka, zejména v okolí Hradčan, kde jsou na dohled i skály.
 

Informace pro vodáky

Donedávna byl tento klenot českých řek utajen ve vojenském prostoru, proto řeka zůstala zcela nedotčená bez jakýchkoli rušivých zásahů civilizace. Připravte se na totální pustinu, kde mají hlavní slovo rostliny a zvířata, kde nepotkáte, kromě jiných ojedinělých vodáků, živou duši ani nedokoupíte žádné zásoby a musíte se spoléhat pouze na sebe. Výhoda Ploučnice spočívá i v tom, že ji lze, až do Benešova nad Ploučnicí, splouvat po celý rok. Její prameniště se označuje za nejvydatnější ve střední Evropě a tak zaručuje dostatek vody.
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account