Šach neboli šachy je velmi oblíbená společenská desková hra, určená pro dva hráče. Jako jedna z mála deskových her jsou šachy celosvětově uznávány i jako sport. Pro velkou oblibu šachového sportu byl pro jeho hráče a příznivce ustanoven den 20. červenec jako Mezinárodní den šachu. Šach má velkou tradici, nejstarší doklady o něm pocházejí z 12. a 13. století. 

V tento den navíc oslaví své 97. narozeniny mezinárodní šachová federace FIDE.

Ke hře je potřeba šachovnice o velikosti 8 x 8 (tedy 64) poli a  celkem 16 bílých a 16 černých figurek. Ty se rozloží dle předpisů na šachovnici. Je šest typů figurek – Král, Dáma, Věž, Střelec, Jezdec a Pěšec. Smyslem hry je dát mat nepřátelskému králi, tím hra končí.  

Šachy jsou jednou z nejpopulárnějších her světa a hrají je miliony lidí. Dnes už neplatí, že pro hru potřebujete soupeře, neboť si vystačíte klidně i sami, respektive s počítačem. Nejlepší je ale hrát šachy proti lidskému sokovi. Lidé hrají pro zábavu i soutěžně a šachy mohou mít podobu také venkovní hry, která se objevuje třeba u hotelů nebo v odpočinkových parcích v podobě velkých figur na velké šachovnici.

Velkým kladem šachů je především fakt, že u nich dokonale zapojíte (a zlepšíte) své myšlení. Z šachů se stal skoro až vědní obor, neboť herní kombinace se lze naučit a čím více k nim přistoupíte “vědecky”, tím jste úspěšnější. Nejlepší hráči vidí herní varianty dopředu, zatímco amatéři vyhodnocují až uskutečněný tah a netuší, že mohou mít různé strategie, připravovat si útok cíleně.

Tak hezký den, ideálně s šachovou partičkou.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account