114

Adamcova oskeruše je nejmohutnější a zřejmě nejstarší jeřáb oskeruše, který roste na území České republiky. Památný strom, který podle odhadů věku pamatuje i Rudolfa II., roste na kopci Žerotín v Bílých Karpatech.

  název: Adamcova oskeruše
  výška: 17 m
  obvod: 472 cm
  průměr koruny: 18 m
  výška kmene: 2 m
  věk: 400 let
  souřadnice: N 48°52.004′, E 17°19.610′

Strom roste v sadovnicko-vinohradnické oblasti na severním svahu vrchu Žerotín, asi 400 metrů od vrcholu. Západně od stromu vede žlutá turistická trasa. Jedná se o nejstarší a nejmohutnější oskeruši na Moravě a druhou v celé České republice.

V roce 1999 byl strom vyhlášen památným, se dočkal odborného ošetření – prořezu, konzervace a vývazu koruny. O tři roky později celkově zregeneroval a nyní pravidelně kvete a plodí.

Oskeruše (jeřáb oskeruše) rostou na jižní Moravě převážně ve vinicích. Rozměrná koruna tohoto stromu poskytuje za letních horkých dní příjemný chládek. V zimě zase přijdou vhod její plody, které mají široké využití v kuchyni, při léčení, ale i jako surovina na výrobu kořalky. Původ oskeruší sahá snad až do doby, kdy naším územím procházela římská vojska a těmito stromy vytyčovala svá území.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account