Nejmenší obora českolipského okresu se nachází na okraji Skalice v malebném údolí pod Českým kopcem, kterým protéká potok Šporka. Obora, kterou založil bývalý profesionální hasič Jaroslav Tatarkovič, má zhruba deset hektarů a uznána byla v roce 2002 a my jsme se k ní s manželem vypravili v rámci nedělní odpolední procházky.

Už na přelomu 80. a 90. let choval Jaroslav Tatarkovič na území dnešní obory černou zvěř. Jeho chov ale nebyl uznán za oboru a navíc v roce 1996 vandalové natolik poničili oplocení, že zhruba 40 divočáků uteklo do volné přírody. Chov černé zvěře byl fyzicky i finančně náročný, a tak se další využití údolí posunulo k chovu jelenů a daňků.

Jelení zvěř byla do obory dovezená z Krušných hor a ze Šumavy, dančí má původ v oborách Veltrusy a Volský Žlab. Na pohled vypadá kombinace dančí a jelení zvěře nádherně, o něco horší je to s jejich vzájemnými vztahy. Majestátný jelen je pánem lesa a tedy i obory. O poznání menší daněk evropský je ovšem dost temperamentní a nezřídka se během roku pouští do soubojů s jelenem, i když jde o předem prohraný zápas. Samozřejmě se proti sobě staví i sami daňci a jejich souboje někdy končí fatálně.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account