Obora Vřísek se nachází na katastrálním území Šváby obce Zahrádky v okrese Česká Lípa. V minulosti byla označovaná též jako obora Žižkův vrch, je jednou z nejstarších obor na území České republiky. My jsme jí objevili zcela náhodou při návštěvě bývalé tvrze Jiljov, která se nachází hned vedle hranice obory.

Renesanční lovecký zámeček ve stejnojmenné mufloní oboře vznikl za Jana z Vartemberka kolem roku 1570 přestavbou původního hradu ze 14. století. Označován je rovněž jako zámek Vítkovec či Žižkův hrad. Přístupný veřejnosti bývá (stejně jako celá obora) pouze příležitostně – například při každoročních srpnových Zahrádeckých slavnostech. Zámeček je chráněn jako kulturní památka České republiky, v současnosti má novou střechu, ale celkově je značně zchátralý. Vedle zámečku se nachází jeskyně vytesaná v pískovcové skále.

Obora Vřísek, dříve též známá jako obora Žižkův vrch, je jedna z nejstarších obor v České republice. První zmínky o ní jsou z roku 1570, založena byla Janem z Vartemberka, majitelem nedalekého Nového zámku (dnes zámek Zahrádky). Dle záznamů z roku 1848 měla obora výměru 48 ha a byla ohrazena 2,5 metrů vysokou zdí z tesaných pískovcových kvádrů. Dnes se tato část nazývá stará obora. V letech 1971-1980 byla obora zvětšena na 139 ha. Původně zde bylo chováno mnoho druhů zvěře – daňci, jelen lesní či jelen sika. Od roku 1967 je v oboře chován pouze muflon, kterého v roce 1994 doplnil záchranný chov kozy bezoárové ze zrušeného chovu z Pálavských vrchů.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account