Ke Spálenému Poříčí i neodmyslytelně patří Naučná stezka Hvížďalka, která začíná u místního zámku přímo v centru města. Tak trochu zvláštní název dostala podle rybníka, okolo kterého vede. Její čtyři nenáročné kilometry vás po většinou nezpevněných cestách dovedou podél řeky Bradavy až do Hořehled. Stezka ale není okružní, takže celkem našlapete přibližně dvojnásobnou porci kilometrů. Trasa vede souběžně se zelenou turistickou značkou.

Naučná stezka Hvížďalka celkem 8 zastavení a jedno další naleznete navíc v zámeckém parku:

Zábrodský mlýn. Představuje historii a konstrukci mlýna a život kolem vody.

Tabule Regulace říčky Bradavy připomíná povodně, které postihly Spálené Poříčí. Upozorňuje také na dvě zajímavé dřeviny – dřín obecný a klokoč zpeřený.

Halův mlýn. Toto zastavení nás informuje o mlýnech v povodí Bradavy. Popisován je i ledňáček říční, jehož populace je sledována Českým svazem ochránců přírody.

 • Zastavení Fauna v okolí Bradavy seznamuje kolemjdoucí s ptáky, kteří se zde běžně vyskytují a také s rakem říčním.

  Rybník Hvížďalka je dalším zastavením naučné stezky. Představuje nám rybník, pilu, která zde stávala a čápa černého. Hned vedle stojí altánek, kde si můžete odpočinout.

  Po čem se procházíme vám poví šestá tabule naučné stezky. Dále se dozvíte několik informací o labutích a volavkách. Kdo nechce pokračovat do Hořehled, může se cestou v osadě Hvížďalka (vlevo od tabule) vrátit k zámku. K dalšímu zastavení půjdete okolo sadu Těnovice (po levé straně).

  Zastavení Šroubkův hrad informuje o bývalém hradu, těžbě železné rudy, Pouskově mlýně a o některých druzích ryb.

  Hořehledy

   

  Hned na začátku stezky, v zámeckém parku stojí navíc informační tabule Geologický park. Ta vám na vystavených kusech hornin představí geologické jednotky České republiky a vývoj českého masivu. K lepší orientaci v problematice vám může dopomoci také geologická mapa.

  Stezka je vhodná pro pěší a přístupná celoročně. 

  Hudlenka

 • 0 Komentářů

  Napište komentář

  ©2024 Ženy s.r.o.

  nebo

  Přihlášení

  nebo    

  Zapomenuté heslo

  nebo

  Create Account