Ještě před tím, než jsme si jeli prohlédnout okolí náchodského zámku, prošli jsme se i centrem města. I díky keši jsme věděli o zdejší zvonkohře a tak jsme se k ní po zaparkování vydali.

Zvonkohra, která stojí na Karlově náměstí hraje lidové, umělé písně i koledy. Zvonkohru tvoří přes čtyři metry vysoký oblouk z nerezové oceli, tvarem připomínající bránu. Na vrcholu oblouku je miniatura náchodského zámku, pod níž je zavěšeno 11 zvonků. Slavnostně byla odhalena na začátku prosince 2016.

Tehdy na tři stovky dětí i dospělých z Náchoda při jejím odhalení vytvořilo rekord ve štafetovém zvonění, na který dohlížel zástupce agentury Dobrý den.

Zvonkohru navrhl Luděk Bernard z Rokytnice v Orlických horách a zhotovil ji známý zvonař z Deštného v Orlických horách Jan Šeda, který pro horskou obec vytvořil zvonkohru ve tvaru deštníku. Základní nabídka zvonkohry obsahuje 15 lidových nebo umělých písní a deset koled a vánočních melodií. Ke zvonkohře lze připojit i klávesy nahrát novou skladbu. Celková hmotnost instalace je 371 kilogramů. Zvonkohra hraje v 9:00, 12:00, 15:00 a v 18:00.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account