Na plzeňském náměstí se nachází původní měšťanský dům, ve kterém od roku 2009 sídlí Muzeum loutek (pobočka Západočeského muzea v Plzni). Expozice muzea se věnuje plzeňskému loutkářství od počátku až do současnosti. Nechybí interaktivní expozice, divadelní ukázky ani multifunkční sál.
Příběh loutek, který muzeum vypráví, začíná již na počátku 19.století, kdy se Plzeňané mohli těšit z divadelních představení kočovných lidových loutkářů. Část expozice je věnována vývoji plzeňského loutkářství na konci 19.století, kdy vzniklo první stálé loutkové divadlo – Škodovo divadlo, které je v expozici představeno unikátním oživeným modelem, jenž je zhotovený podle dochovaného negativu.

Příběh loutkových divadel pokračuje ve druhém patře, kde se na pomyslné časové ose novým fenoménem stávají rodinná divadélka, ve kterých se při hře setkával svět dětí a dospělých. Významná část expozice je věnována Loutkovému divadlu feriálních osad, v němž působili umělci Karel Novák, Josef Skupa a Jiří Trnka. Na jeho jevišti také poprvé stanuly loutky Spejbla a Hurvínka. Atmosféru divadla Karla Nováka v době jeho největší slávy evokuje nově vytvořený „loutkomat“ s vybranými marionetami z původního fundusu. O tom, že bohatá loutkářská tradice v Plzni neskončila, se můžete přesvědčit v místnosti věnované nejen amatérským souborům.

Ve třetím patře se vám představí současné profesionální Divadlo Alfa a jeho loutky z mnoha oceňovaných autorských inscenací. Významou část expozice tvoří výstava autora Ivana Nesvedy Nikdy v klidu!, která představuje čtrnáct originálních loutkových inscenací z tvorby tohoto významného českého výtvarníka.

Vedle tradičně pojatých výstavních prostor je v muzeu multifunkční sál (veřejné divadlo), kde je možné s loutkami manipulovat a seznámit se s nimi s s různými technikami vodění – a také si zahrát pohádku či dvě.

Celosvětovým unikátem je půjčovna loutkových divadélek – za 150 Kč na den si můžete vypůjčit originální přenosné loutkové divadlo.

 
Expozice Jiřího Trnky

Na konci února 2021 muzeum rozšíří expozici o díla plzeňského rodáka Jiřího Trnky – návštěvníkům představí nejenom vzácné diorama Svatba u Broučků.
 
Loutkářská dílna profesora Skupy

V Loutkářské dílě profesora Skupy si mohou návštěvníci vyrobit drobou originální loutku. Dílna je otevřena pro veřejnost každou středu od 13 do 18 hodin a najdete jí v zadní části objektu (za muzejním dvorkem)., Na tento program není nutné se předem objednávat.
Na výstavu můžete i s kočárkama, do všech pater vás vyveze venkovní výtah. Viz. níže.
Muzeum loutek v Plzni – Příběh na niti
 
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account