Vznik Městského muzea v Hořicích se datuje do roku 1887, tehdy ovšem bylo známé jako Archeologický a musejní spolek. Založila jej skupina milovníků starých památek, většinou z řad místní inteligence, která se rozhodla pracovat na sběru a studiu mnohých památkových předmětů, kterým často hrozilo zničení. Kustodem skupiny byl účetní Občanské záložny František Pokorný (1850 – 1904). V museu byly zpočátku soustřeďovány předměty získané darem od hořických domácností a později i památky darované Správou města, čímž nabylo museum, ač spolkové, do jisté míry charakteru musea městského.

V nedávných letech prošlo muzeum rozsáhlou rekonstrukcí, slavnostně bylo otevřeno v dubnu roku 2019. 

V současnosti jsou zde k vidění sbírky z oblasti:

Archeologické

Historické

Knih

Militárií

Numizmatické

Výtvarného umění

Historická podsbírka byla budována od osmdesátých let 19. století z darů příznivců muzea. Významným počinem byla zajisté aktivita Národopisného odboru při přípravě celozemské výstavy v roce 1895, kde byly Hořice zastoupeny a řada zapůjčených artefaktů byla natrvalo získána pro zdejší muzeum. Část předmětů v podsbírce pochází z pozůstalostí hořických sběratelů, výtvarníků a dalších osobností spjatých s regionem (Jan Kyselo, Věnceslava Lužická, Václav Myslivec, Eduard Štorch). Historická podsbírka je nejpočetnější součástí sbírkového fondu muzea a její skladba je velice rozmanitá. Obsahuje fondy archivní povahy, fotografie, národopisný materiál, umělecko-průmyslové předměty ad.

Muzeum je pro veřejnost otevřeno denně kromě pondělí. Vždy v čase 9:00 – 12:00 13:00 – 17:00. Budova se nachází v Hořicích na náměstí Jiřího z Poděbrad 160 a je bezbariérová. 

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account