Dolní Čermná je městys v okrese Ústí nad Orlicí, asi 8 kilometrů severně od Lanškrouna a 12 kilometrů východně od Ústí nad Orlicí. V obci je evidováno 370 adres. Žije zde přibližně 1 300 obyvatel, její katastrální území činí 1499 ha, PSČ všech adres je 561 53. Obec se nachází ve výšce 394 m n. m.
leží v podhůří Orlických hor v okrese Ústí nad Orlicí, 8 km od Lanškrouna a 12 km východně od ústí nad Orlicí. Jeho katastr o rozloze 1499 ha (15 km²) se rozprostírá ve výšce od 398 do 528 metrů nad mořem (nejvyšší je kopec Červený Vrch).
Historickou dominantou je kostel sv. Jiří, postavený v 16. století a nedaleký rybník o rozloze 16 ha vybudovaný v polovině 17.století.
Středem obce je náměstí, na kterém najdeme školu, poštu, obchody, restaurace, ordinace praktických lékařů, lékárnu, Úřad městyse a několik firem.

Historie
Čermná byla pravděpodobně založena ve 13. stol. za krále Přemysla Otakra II. První písemná zmínka pochází z roku 1304. Kdy Václav II daroval 24 vesnic Lanškrounského panství Zbraslavskému klášteru. V Základní a nadační listině opatství Zbraslavského, vydané českým králem Václavem II dne 21.máje 1304 je obec Čermná jmenována pod názvem Rotenvasser. V roce 1358 přešlo lanškrounské panství i s Čermnou do majetku Litomyšlského biskupství. Tehdy byla nazývána latinsky Rufa Aqua.Po husitských válkách se Lanškrounské panství stává majetkem Viléma Kostky z Postupic a posléze Pernštýnů a to až do roku 1588, kdy ho koupil Adam Felix Herzán z Harasova a Skalky. Po bitvě na Bílé hoře roku 1620 připadlo panství Lichtensteinským. Lichtensteinové panství drželi až do zrušení poddanství v roce 1848.
V roce 1850 se z Čermné vystěhovalo z náboženských důvodů hlavně do Ameriky asi 1000 občanů. I přesto měla Čermná v roce 1873 kolem 3000 obyvatel a byla povýšena na městys.
V roce 1936 se Čermná na přání obyvatel rozdělila na Dolní Čermnou s obyvateli převážně katolického vyznání a Horní Čermnou s převážně evangelickým obyvatelstvem .Práva nástupnické obce byla udělena Dolní Čermné.
Dolní Čermná byla rozdělena ještě jednou v roce 1938, a to za německé okupace. Část od splavu rybníka nahoru připadla do Sudet a dolů do protektorátu Čechy a Morava. V roce 1945 se obě obce vrátily do svých původních hranic.
Od roku 1945 začíná se psát novodobá historie Dolní Čermné. Po roce 1948 přestává být status městys používán a Dolní Čermná se znovu stává obcí. Do roku 1960 patří do okresu Lanškroun, který je však zrušen a obec je přiřazena do okresu Ústí nad Orlicí a spravuje ji Místní národní výbor, po roce 1989 pak Obecní úřad. V roce 1972 je k Dolní Čermné přiřazena obec Jakubovice.
17.9.2009 je Dolní Čermná opět městysem. Od tohoto roku má městys svůj znak a prapor.

Tipy na výlet

1 ) Lanškrounské rybníky
– naučná stezka pro pěší i cyklisty v chráněném území

2 ) Sázavské údolí
– pro pěší i cyklisty naučná stezka údolím Moravské Sázavy

3 ) Tvrz Orlice
Hotel se nachází uprostřed krásné přírody podhůří Orlických hor, na kraji městečka Letohrad. Je situován v tiché oblasti na okraji lesa, poblíž rybníka a turistických cyklostezek.

Hotel Tvrz Orlice je vyhledáván kvůli své jedinečné atmosféře, která zde panuje a individuálnímu přístupu ke svým hostům, ale také historickým a zároveň moderním prostorám. Disponuje pro své hosty širokou nabídkou služeb, od historických expozic, wellness a relaxu uprostřed Orlické přírody s využitím kvalitní gastronomie a zařízením nadstandardních pokojů.
4 ) Muzeum řemesel Letohrad
Vskutku jedinečnou příležitost máte v podhorském městečku Letohrad. V centru města totiž vzniklo pozoruhodné soukromé Muzeum řemesel. Tady se opravdu nebudete nudit ani Vy, ani Vaše děti. Muzeum řemesel bylo otevřeno v roce 2000. Je umístěno v citlivě zrekonstruovaném památkově chráněném areálu Nového dvora z roku 1750. Plochou přes tisíc tři sta metrů čtverečních se jedná o největší muzeum svého druhu v Česku.
 A co všechno uvidíte? Více než 50 ucelených expozic starých řemesel a živností. Shlédnete um zlatých českých ručiček. Pohlédnete na řemesla, která dnes již úplně zanikla. Historicky se jedná o ukázky řemesel z období let 1840 – 1930. Přestaví se ku příkladu známá řemesla jako je truhlář nebo řezbář, ale také méně známá řemesla jako třeba kovotlačitel, kolář, bednář, šindelář a mnohé další. Mezi nejzajímavější exponáty patří vyřezávaný mechanický skanzen řemesel, mechanické dílny, pilnice se třemi funkčními katry a 100 let stará školní třída s ukázkami národních krojů. Speciálně pro děti je zde stálá výstava Fauna České republiky.
 K prohlídce si můžete vybrat několik tras
Trasa A nabízí expozici řemesel ve třech patrech sýpky. Prohlídka je individuální bez průvodce a trvá 30 – 60 minut.
Trasa B (mechanická trasa řemesel) je možná pouze s průvodcem a trvá 50 minut.
Trasa C (vozovna a kočárovna) je možná pouze s průvodcem a trvá 20 minut.
Trasa D (fauna a flóra ČR) je individuální bez průvodce a trvá 20 minut.
Trasa E (školní třída) je možná pouze s průvodcem a trvá 20 minut
Trasa F (zemědělství) je možná pouze s průvodcem a trvá 20 minut
 Dostupnost
Do Letohradu se dostanete autem, autobusem i vlakem. Letohrad leží na mnoha turistických i cyklistických trasách, takže můžete přijít pěšky i přijet na kole. Muzeum řemesel leží v centru městečka Letohrad. Až k areálu Vás dovedou směrovky a ukazatelé.
Více zde: https://www.region-orlickehory.cz/turisticke-zajimavosti/atrakce-muzea/muzeum-remesel-letohrad/

5 ) Rozhledna Andrlův Chlum
Na kopci nad jihozápadní částí Ústí nad Orlicí stojí rozhledna Andrlův chlum. Na tomto místě stávaly dvě dřevěné rozhledny – první v letech 1905-1918 a druhá v letech 1943-1954. Obě zanikly a v roce 1996 zde byla postavena nová víceúčelová telekomunikační věž s rozhlednou v nadmořské výšce 559 m. 
Vstupné Cena: 15 Kč

6 ) Rozhledna Lázek

7 ) Historická železniční dráha Mladějov

8 )Tvrz Bouda

9 ) Hrad Lanšperk

10 ) Pastvinská přehrada
na přiložených fotografiích zimní Dolní Čermná ,Tvrz Bouda a výstava v muzeu řemesel v Letohradě.
PS. tady žiju a je tu krásně.  :-):-):-)

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account