97

Náhlov, dříve samostatná obec, je dnes součástí Ralska, sestávajícího z obcí v bývalém vojenském prostoru. Neúrodný kraj již v čase Rakousko-Uherské monarchie zdejší Němci i Češi opouštěli a stěhovali se zejména do Brazílie. Zásluhou potomků vystěhovalců bylo v Náhlově v přízemí bývalé školy zřízeno muzeum vystěhovalectví. Pod záštitou Libereckého kraje ke stávající expozici v roce 2019 přibylo Muzeum Horních vsí – zaniklých obcí na území současného Ralska.

Expozice zaujímá polovinu podkroví muzea v Náhlově. Na dvanácti panelech připomíná historii dvaadvaceti převážně zemědělských obcí, které dnes už neexistují. „Muzeum připomíná i slavné osobnosti, které v těchto místech žily – například Willibalda Gattera, který se narodil v Kuřívodech a patří mezi významné automobilové konstruktéry, Otto Habela, významného sochaře a sklářského designéra, původem z vesnice Proseč.

Lidé žili v oblasti vymezené kopci Ještěd, Ralsko a Bezděz přes 700 let. Po odsunu většinou německého obyvatelstva zůstal kraj téměř prázdný a v 50. letech tam československá armáda zřídila vojenský výcvikový prostor. Až do roku 1992 v něm cvičili českoslovenští a později sovětští vojáci. Budovy, včetně kostelů, posloužily jako cvičné cíle, nové stavby sloužily vojenským účelům, v prostoru vyrostlo letiště i odpaliště raket s jadernou hlavicí. Od 90. let obyvatel v Ralsku znovu přibývá.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account