Most má 67 tisíc obyvatel a je městem ojedinělého osudu. Najdete v něm řadu zajímavostí, například autodrom, hipodrom, aerodrom, přesunutý kostel, který se dostal až Guinessovy knihy rekordů nebo hrad Hněvín s dílnou proslulého alchymisty Kelleyho.
Most (německy Brüx, latinsky Pons) je statutární město v severozápadních Čechách (Ústecký kraj). Historické město bylo v 70. a 80. letech 20. století téměř zcela zbořeno kvůli těžbě uhlí. Nejcennější stavbou a turistickým lákadlem je kostel Nanebevzetí P. Marie, roku 1975 přesunutý na současné místo, a hrad Hněvín na kopci nad městem.
První historické zmínky o osídlení místa, na kterém dnes stojí město Most, pocházejí z latinské Kosmovy kroniky české z 11. století,[2] kdy přes zdejší močálovitou krajinu vedla stezka po dřevěných mostech. Odtud také pochází název města. Stezku využívali především kupci, putující mezi Prahou a Freibergem v Sasku a zpět. Na této obchodní cestě založil Hněva z rodu Hrabišiců tvrz a přiléhající osadu latinsky zvanou Pons Gnevin.
